Synology to jeden z liderów w chronieniu i zarządzaniu światowymi danymi. Firmie zaufali najwięksi przedstawiciele branży IT.
Synology zostało założone w 2000 roku, przez dwóch byłych menadżerów z firmy Microsoft, Philipa Wong’a oraz Cheen Liao. Synology początkowo skupiła się na systemie operacyjnym Filer OS, który miał pracować na sprzęcie Fastora NAS. Po paru latach Synology wypuściło swoje własne rozwiązanie, nazwane DiskStation DS-101, które integrowało się ściśle ze sprzętem.
Bardzo dobra integracja oprogramowania ze sprzętem to jedna z podstawowych cech Synology. Sama nazwa bierze się od “synergy of technology”, czyli właśnie wykorzystania pełnego potencjału połączenia sprzętu z oprogramowaniem.
Głównym produktem firmy jest oprogramowanie w postaci systemu operacyjnego DSM (DiskStation Manager). Całe rozwiązanie obecnie jest określane jako NAS, czyli (Network Attached Storage). To serwer All in One, który pozwala na uruchomienie usług plikowych i blokowych, prywatnej chmury, kopii zapasowej, systemu monitoringu i wiele innych. Wszystko jest dostępne w bardzo przystępny sposób z poziomu graficznego interfejsu przypominającego zwykły system operacyjny Windows / Mac. Takie urządzenia mogą pomieścić od jednego do nawet sześćdziesięciu dysków w jednej obudowie, a duża część modeli ma możliwość podłączenia dodatkowych modułów z kieszeniami na dyski. Całe rozwiązanie jest tak zaprojektowane, aby było bezpieczne – posiada wbudowane mechanizmy ochrony danych oraz zabezpieczenia przed atakami hakerów.
Kolejnym elementem całego ekosystemu są usługi. To cała gama produktów chmury publicznej Synology C2 (kopia zapasowa, magazyn danych, usługi monitoringu itd). Bardzo często są one uzupełnieniem lokalnych serwerów NAS, a czasem po prostu bardziej pasują do specyfiki danego odbiorcy, dając tak samo przystępny interfejs i prostotę obsługi.
Klientem Synology może być praktycznie każda osoba czy instytucja, która dba o bezpieczeństwo swoich danych cyfrowych. Firma posiada produkty zarówno dla klientów indywidualnych, jak i dla dużych korporacji wymagających wysokiej wydajności, utrzymania ciągłości pracy usług oraz dostępności wsparcia na wysokim poziomie. Firma ma na koncie sprzedane ponad dziesięć milionów urządzeń, co wskazuje, że trafia do szerokiego grona odbiorców z różnych branż i regionów.
Synology stawia także na szeroko rozumiane innowacje. Ponad 60% załogi stanowią osoby techniczne, czyli inżynierowie, programiści, technicy. Takie podejście do biznesu pozwala szybko reagować na zmiany na rynku i nowe trendy oraz wprowadzać ciekawe funkcje. Priorytet firmy stanowi zawsze jednak bezpieczeństwo danych, wiec niektóre rozwiązania są testowane przez długi okres zanim trafią do odbiorców.
Jednym z takich produktów jest seria oparta o system ActiveProtect. To dedykowane urządzenia ściśle przewidziane do jednego celu, czyli kopii zapasowej środowiska IT tzw. Backup Appliance. To co je wyróżnia to prostota obsługi oraz możliwość zarządzania centralnie kopiami zapasowymi tworzonymi w wielu miejscach na świecie, włączając w to kopie do chmury oraz możliwość integracji z obecnym rozwiązaniem Active Backup. Seria DP oparta o system ActiveProtect będzie sprzedawana w komplecie z nośnikami o określonej pojemności oraz licencją na określoną ilość danych na kopie zapasowe.
Firmę na rynku bez wątpienia wyróżnia także przemyślana strategia, portfolio produktowe, ekosystem budowany przez wiele lat oraz kompletne rozwiązania. Synology jest obecnie jedynym producentem kategorii produktowej, jaką są serwery NAS, który oferuje kompleksowe rozwiązanie, czyli serwer + nośniki oraz usługi chmurowe od jednego dostawcy. Takie podejście pozwala klientowi spać spokojnie, a jeśli pojawią się jakieś problemy, ma tylko jedno okno kontaktowe nie musząc się martwić jaki element układanki zawinił. W przyszłości firma planuje pochwalić się większą ilością produktów oraz linii produktowych, co zapowiedziano już wstępnie przy okazji targów Computex. W kolejce są takie produkty jak chmurowe kamery IP oparte o usługi monitoringu Synology C2, to pozwoli na dotarcie do tych klientów, którzy z jakiś względów nie mogą zakupić serwera NAS lub monitoring oparty o chmurę publiczną jest po prostu bardziej optymalnym rozwiązaniem.
Ciekawym produktem na pewno będzie seria GS, czyli macierze dyskowe w tzw. modelu “scale out” gdzie trzon rozwiązania stanowi klaster zbudowany z 3 serwerów i przełącznika sieciowego. Do tego można dokładać kolejne tzw. “węzły” które podnoszą wydajność obliczeniową całego systemu oraz powiększają powierzchnię na dane. System od Synology będzie w stanie obsłużyć do 96 takich węzłów i będzie obsługiwał zarówno protokoły plikowe jak i obiektowe.
Oferta kamer IP na pewno też będzie się rozwijać o bardziej specjalizowane jednostki np: FishEye czy kamera ze zmienną ogniskową tzw. “zoom”. Firma nie zapomina także o coraz powszechniej stosowanej sztucznej inteligencji. W przypadku Synology pojawia się w aplikacji Synology Office oraz MailPlus, pomagając tworzyć i redagować treści.
Podsumowując, Synology ma plany rozwoju wybiegające daleko w przyszłość, a pracownicy na pewno nie spoczną na laurach póki nie uda się im wdrożyć wcześniej wymienionych produktów i rozwiązań. Ci jednocześnie będą aktywnie reagować na zmiany zachodzące na rynku.