Studio wirtualnej rzeczywistości, tunel aerodynamiczny czy „poligon” autorskich gier planszowych będą dostępne dla uczestników Europejskiej Nocy Naukowców w Szczecinie. Dla gości w różnym wieku przygotowano ponad dwieście atrakcji.

Dziedziniec Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego – jak zapowiadają organizatorzy wydarzenia – ma się w piątek i sobotę zamienić w „jedno wielkie europejskie centrum nauki”.

„Otwieramy wszystkie nasze laboratoria, sale wykładowe, hale technologiczne, obserwatorium. Zaprosiłam do współpracy także pozostałe uczelnie naszego miasta” – powiedziała Kinga Wełyczko z Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego w Szczecinie. Dodała, że w przygotowanie atrakcji zaangażowało się ponad pięciuset nauczycieli akademickich, a także studenci i doktoranci.

Zajęcia i wykłady będą poświęcone m.in. obserwacjom pasożytów, odnawialnym źródłom energii, reklamie, ale też różnicom między japońskimi a amerykańskimi superbohaterami czy pierwszej pomocy dla psów. Studenci Wydziału Budownictwa i Architektury zaproszą do rozgrywek w zaprojektowane przez siebie gry planszowe. Uczestnicy zobaczą też pokazy wyładowań elektrycznych, mini dronów czy drukarki do betonu. W studiu wirtualnej rzeczywistości będą mogli spojrzeć przez specjalne gogle.

Jedną z atrakcji będzie mobilny tunel aerodynamiczny. Szansę na lot będą miały osoby, które wykonają zadanie przy pomocy aplikacji „Noc Naukowców ZUT 2018”. Na piątkowy wieczór organizatorzy zapowiadają też pokaz laserowy: „spektakl światła, dźwięku, ognia, wody, efektów specjalnych oraz muzyki”.

Na dziedzińcu ZUT działać będzie także strefa dla dzieci. Najmłodsi będą mogli wziąć udział w konkursach wiedzy m.in. o polskich naukowcach, krajach Europy czy kulinariach. Przygotowano też m.in. zabawę zręcznościową z globusem XXL.

Jak podkreślają organizatorzy, głównym celem wydarzenia jest promowanie nauki, ośrodków naukowych a przede wszystkim zawodu naukowca.

„Będzie możliwość spotkania się z naukowcami, porozmawiania z nimi, nie tylko na tematy naukowe, ale też życiowe” – mówiła Kinga Wełyczko.

Na stronie nocnaukowcow.zut.edu.pl znajduje się program wydarzenia. Atrakcje są bezpłatne, na część z nich obowiązywały zapisy.

Szczecińska impreza została dofinansowana przez Komisję Europejską. Odbywa się pod patronatem m.in. Ministerstwa Edukacji Narodowej, Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego i Polskiej Akademii Nauk.

PAP – Nauka w Polsce, Elżbieta Bielecka

emb/ zan/

Źródło:http://naukawpolsce.pap.pl

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj