W sobotę, 7 lipca na antenie TVP 3 Katowice mogliśmy zobaczyć przedstawicieli Centrum Inteligentnego Rozwoju – Adriana Morela oraz Jakuba Maksymowicza, którzy zdradzali szczegóły dotyczące rekonstrukcji wynalazku Prof. Ignacego Mościckiego, Prezydenta RP w latach 1926-1939. Zaprezentowano również makietę 3D przedstawiającą, jak urządzenie będzie wyglądało.

Jest to jedna z pierwszych na świecie maszyn do oczyszczania powietrza wewnątrz budynku oraz pierwsza na świecie z funkcją oczyszczania powietrza ze smogu. Inspiracją do stworzonej w 1932 roku maszyny, była choroba oddechowa Marszałka Piłsudskiego. Historycy ustalili, że były „zbudowane” dwa egzemplarze – jeden w Zamku Królewskim (siedzibie Prezydenta RP) i drugi w Głównym Inspektoracie Sił Zbrojnych (miejsce urzędowania Piłsudskiego, dzisiejszy gmach Kancelarii Prezesa Rady Ministrów).

Urząd Patentowy był pomysłodawcą i zainicjował próbę odtworzenia wynalazku w nowoczesnej formie. Zadania odtworzenia wynalazku podjęło się Centrum Inteligentnego Rozwoju (Organizator MFIR3.0). Partnerem technologicznym rekonstrukcji jest Zakład Budowy Maszyn OSSA z Tychów. Właśnie ruszają prace związane z rekonstrukcją. Efekt końcowy będzie można po raz pierwszy oglądać w Polsce w czasie trwania Międzynarodowego Forum Inteligentnego Rozwoju – podczas Discovery Days – Odkrywamy Polskie Wynalazki http://irforum.pl/discovery-days/. Wcześniej wynalazek zostanie zaprezentowany we wrześniu podczas międzynarodowej wystawy w Genewie.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj