17,8 mln zł otrzyma do końca 2020 r. na inwestycje Akademia Techniczno-Humanistyczna w Bielsku-Białej – poinformował w poniedziałek Piotr Ziółkowski, szef gabinetu politycznego wicepremiera i ministra nauki Jarosława Gowina.

Ziółkowski powiedział, że fundusze na inwestycje dla bielskiej Akademii, ale także dla innych państwowych uczelni, będą pochodziły ze sprzedaży obligacji Skarbu Państwa. Wyemitowane zostaną one na kwotę 3 mld zł. „Do początku przyszłego roku nastąpi emisja papierów wartościowych, które w ciągu 2019 oraz 2020 r. wykupi od państwowych uczelni ministerstwo finansów” – wyjaśnił Ziółkowski podczas spotkania z dziennikarzami.

Jak podkreślił, pierwsze pieniądze trafią na konta uczelni pod koniec 2019 r. Szef gabinetu politycznego powiedział, że decyzje o przeznaczeniu pieniędzy, uczelnie będą podejmowały autonomiczne. „Muszą one jednak trafić na inwestycje, czyli przebudowę lub budowę nowych budynków, czy też zakup aparatury badawczej” – dodał.

Ziółkowski powiedział, że przyznając fundusze, resort kierował się zasadą zrównoważonego rozwoju. „Większa część trafi do uczelni mniejszych; państwowych szkół zawodowych, akademii, czy małych uniwersytetów. Chcieliśmy w ten sposób udowodnić, że nieprawdziwe są zarzuty, iż wprowadzana obecnie reforma doprowadzi do upadku uczelni regionalnych. Bardzo zależy nam na ich rozwoju i pozycji. Wdrażana obecnie reforma ma na celu zwiększenie ich potencjału. Chodzi o podniesienie poziomu naukowego, o współpracę z otoczeniem społeczno-gospodarczym i o kształcenie kolejnych pokoleń elit” – mówił.

Szef gabinetu politycznego przypomniał zarazem, że w przyszłorocznym budżecie państwa przewidziany jest także wzrost nakładów na naukę i szkolnictwo wyższe o 1,35 mld zł.

Akademia Techniczno-Humanistyczna powstała w 2001 r. na bazie istniejącej od 1969 r. filii Politechniki Łódzkiej. Jest największą publiczną uczelnią wyższą w rejonie Bielska-Białej. Kształci się w niej ponad 5 tys. studentów na 18 kierunkach. W poniedziałek uczelnia zainaugurowała 50. rok akademicki. (PAP)

autor: Marek Szafrański
źródło: http://naukawpolsce.pap.pl

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj