Odpowiednio wytrenowana sztuczna inteligencja poprawiła wyniki radiologów diagnozujących raka płuc na zdjęciach rentgenowskich. Jednak SI musi być odpowiednio dopasowana do klinicznego kontekstu – pokazuje nowe badanie.
Sztuczna inteligencja coraz śmielej wkracza do medycznej diagnostyki, jednak niewiele badań sprawdzało nastawienie lekarzy do tej nowatorskiej technologii. Podjęli się tego naukowcy z Narodowego Uniwersytetu w Seulu (Korea Pd.) w badaniu z udziałem 30 specjalistów, w tym 20 radiologów z doświadczeniem od 5 do 18 lat oraz 10 rezydentów. Najpierw – jeszcze bez wsparcia SI – ocenili oni 120 zdjęć klatek piersiowych, w tym 60 pochodzących od pacjentów i pacjentek z rakiem płuc oraz 60 – od osób zdrowych.
W drugiej sesji pomogła im specjalnie do tego wytrenowana sztuczna inteligencja. Jednak części ekspertów pomagała precyzyjnie działająca SI, a części – mniej dokładna, przy czym specjaliści nie wiedzieli, z którym systemem współpracują.
Odpowiednie komputerowe wspomaganie może mieć niemałe znaczenie – wskazał eksperyment. W porównaniu do pierwszej sesji, eksperci wspomagani przez SI o wysokiej precyzji diagnostycznej wykazali większą dokładność w czasie diagnozowania widocznych na zdjęciach zmian (0,63 w porównaniu do 0,53), a także wyższą swoistość (0,94 w porównaniu do 0,88).
Z drugiej strony wsparcie przez AI o niskiej dokładności diagnostycznej nie spowodowało poprawy. Jednocześnie okazało się, że lekarze byli bardziej podatni na sugestie dokładnych algorytmów.
„Możliwe, że stosunkowo duża liczba próbek w badaniu wzmocniła pewność specjalistów odnośnie sugestii sztucznej inteligencji” – mówi główny autor badania, dr Chang Min Park. – „Uważamy, że w podatności ekspertów na sugestie SI obserwowaliśmy kwestię zaufania człowieka do sztucznej inteligencji. Jak się okazuje, ludzie są bardziej podatni na wpływ SI o wysokiej precyzji diagnostycznej”.
„Badanie sugeruje, że sztuczna inteligencja może pomagać radiologom, ale tylko wtedy, gdy jej wyniki diagnostyczne są równorzędne lub przewyższają te uzyskiwane przez człowieka” – stwierdza dr Park.
www.naukawpolsce.pl