Sztuczna inteligencja wspomaga wiele dziedzin naszego życia. Jej możliwości stale się rozwijają. Co ciekawe – nie tylko w pozytywną stronę. Okazuje się, że SI skutecznie opanowała sztukę oszukiwania ludzi.
Interesujące wnioski wysnuli eksperci z Massachusetts Institute of Technology. Ci na łamach magazynu Patterns opisali swoje odkrycie. Te wskazuje na to, że sztuczna inteligencja niepostrzeżenie uczy się przebiegłości i oszukiwania ludzi. SI zaczyna stosować oszukiwanie jako strategię. Podejście takie pomaga sztucznej inteligencji w osiąganiu celów – podkreślają badacze.
Sztuczna inteligencja stanie się mistrzem podstępu?
Eksperci przeanalizowali naukową literaturę, opisującą różne badania. Jako jeden z najlepszych przykładów oszustw podają zachowanie systemu CICERO. Został on stworzony przez firmę Meta, którego zadaniem jest prowadzenie z ludźmi rozgrywki w Diplomacy. To gra polegająca na tworzeniu różnych sojuszy i podboju świata. Co ważne, pomimo tego, że zachowanie SI w grach wydaje się niegroźne, to może zachowywać się w podobny sposób w poważnych zastosowaniach. To także ryzyko, że stanie się coraz przebieglejsza. Sztuczna inteligencja już jest narzędziem wymykającym się czasem spod kontroli. Pomimo licznych inicjatyw regulujących SI, takich jak EU AI Act czy amerykański AI Executive Order, w dalszym ciągu nasuwa się pytanie, czy nowe regulacje będą w stanie zapanować nad stale rozwijającą się technologią.
Przeczytaj także: Przeciwbakteryjne ekrany dotykowe coraz bliżej