Rozmowa z Panem dr hab. Rafałem Malinowskim z Sieci Badawczej Łukasiewicz – Instytutu Inżynierii Materiałów Polimerowych i Barwników w Toruniu na temat polimerów biodegradowalnych i projektu dotyczącego radiacyjnego modyfikowania ich właściwości.

Jak można zdefiniować polimery biodegradowalne?

Zgodnie z definicją IUPAC, polimerem biodegradowalnym nazywamy polimer podatny na degradację w wyniki aktywności biologicznej, której towarzyszy zmniejszenie masy molowej polimeru. W wyniku takiej degradacji powstają głównie: woda, dwutlenek węgla (lub metan) oraz biomasa.

Jaki był główny cel projektu?

Głównym celem moich prac naukowo-badawczych prowadzonych w projekcie było otrzymanie nowych rodzajów biodegradowalnych materiałów polimerowych i zbadanie ich właściwości. Do osiągnięcia tego celu wykorzystałem m.in. technikę obróbki radiacyjnej.

Jakie są ich fundamentalne cechy, czym się wyróżniają?

Cechą charakterystyczną polimerów biodegradowalnych jest ich stosunkowo łatwa i szybka biodegradacja, czego nie można powiedzieć o polimerach niebiodegradowalnych, które mogą rozkładać się nawet setki lat. Polimery biodegradowalne są przyjazne dla środowiska naturalnego, nie powodując w nim niekorzystnych zmian.

Na czym polega wykorzystywanie promieniowania jonizującego zastosowanego w projekcie?

Dzięki wykorzystaniu promieniowania jonizującego można modyfikować różne właściwości materiałów polimerowych otrzymując nowe materiały o niespotykanych dotąd właściwościach. Jest to szczególnie istotne w przypadku polimerów biodegradowalnych, których liczba rodzajów jest wielokrotnie mniejsza niż polimerów klasycznych, a te które są dostępne na rynku mają na ogół gorsze właściwości użytkowe od ich niebiodegradowalnych odpowiedników.

Czy rezultaty badań są ukierunkowane na znaczenie poznawcze?

Rezultaty moich badań mają istotne znaczenie poznawcze w obszarze nauk ścisłych i technicznych, ponieważ wiedza na temat radiacyjnego modyfikowania polimerów biodegradowalnych jest obecnie mała. Najmniej, niektóre aspekty mają również znaczenie utylitarne, co może przyczynić się do pozytywnych zmian w najbliższej przyszłości, a zwłaszcza w zakresie ochrony środowiska naturalnego.

Projekt to także ukłon w kierunku ochrony środowiska naturalnego

Problemy ochrony środowiska naturalnego, a w tym związane m.in. z odpowiednim zagospodarowaniem odpadów poprodukcyjnych i poużytkowych są przedmiotem badań prowadzonych przez Sieć Badawczą Łukasiewicz w ramach jednego z  kluczowych kierunków działalności – zrównoważonej gospodarki i energii. W odniesieniu do tworzyw polimerowych, szansą ograniczenia ich niekorzystnego wpływu na środowisko jest stosowanie produktów wytwarzanych na bazie polimerów biodegradowalnych. Mogą one przyczynić się do redukcji poziomu zanieczyszczeń i efektywnie wpłynąć na poprawę ochrony środowiska.

Dziękujemy za rozmowę i życzymy samych sukcesów.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj