Prezentacje młodzieżowych projektów naukowych, wykłady, warsztaty i otwarte dla szerokiej publiczności spotkania z naukowcami z całego świata odbędą się w dniach 16-22 lipca w Gdyni. Po raz pierwszy w Polsce organizowane są tu międzynarodowe targi Expo Sciences Europe (ESE).

Za pierwszą edycję ESE w Polsce odpowiadać będzie Fundacja Zaawansowanych Technologii, która od 7 lat realizuje Konkurs Naukowy E(x)plory. Chęć udziału w tegorocznych targach zgłosiło 339 uczestników z 29 krajów. Publiczność będzie mogła zobaczyć 135 innowacyjnych projektów przygotoowanych przez zespoły młodzieżowe z 29 krajów. Polskę reprezentować będą finaliści Konkursu Naukowego E(x)plory, którzy zostali wyłonieni podczas zeszłorocznego finału Gdynia E(x)plory Week 2017.

Wszyscy goście targów mogą bezpłatnie uczestniczyć w wykładach, warsztatach i spotkaniach z przedstawicielami świata nauki i technologii. Wszystkie wydarzenia odbędą się w Pomorskim Parku Naukowo-Technologicznym.

Gościem specjalnym wydarzenia będzie 20-letni innowator Mateusz Mach, twórca pierwszego na świecie komunikatora dla osób głuchych – Five App. Jego wystąpienia będzie można posłuchać podczas otwarcia tj. 17 lipca w Pomorskim Parku Naukowo-Technologicznym.

W ramach ESE Gdynia 2018 będzie można również wziąć udział m.in. w Leader Congress – panelu dyskusyjnym o nowych trendach w edukacji, podczas którego nauczyciele z Ukrainy, Turcji, Tunezji i Polski porozmawiają o różnorodnych formach edukacji formalnej i nieformalnej. Panel odbędzie się 19 lipca w Gdynia Arena. Całość prowadzona w języku angielskim.

Targi ESE odbywają się co dwa lata od 1996 z inicjatywy organizacji non-profit MILSET-International Movement for Leisure Activities in Science and Technology. Ich celem jest rozwój kultury naukowej i promocja innowacji wśród młodzieży. Do tej pory gospodarzami ESE były m.in. Czechy, Portugalia, Francja, Belgia, Rosja, Hiszpania, Słowacja, Niemcy i Węgry.

PAP – Nauka w Polsce

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj