W dniach od 9 do 10 września 2018 w samym centrum Polski – w Moszczenicy, odbędzie się Międzynarodowa Konferencja IT i Innowacje wraz z towarzyszącymi jej Międzynarodowymi Targami branży IT, rolnej, spożywczej, przetwórstwa drewna i energetyki z odnawialnymi źródłami energii.

Wydarzenie jest elementem szerokiej strategii realizowanej przez Gminę. „Moszczenica Promuje Innowacje” to działania zmierzające do pozyskania innowacyjnych inwestorów, w tym także z zagranicy. Budowane aktualnie Moszczenickie Tereny Inwestycyjne to około 3,5 ha terenów położonych w bliskim sąsiedztwie autostrady A1 oraz drogi ekspresowej S8 i drogi krajowej DK91.

Gmina Moszczenica posiada tytuł Najbardziej Innowacyjnej Gminy w Polsce oraz jest laureatką Polskiej Nagrody Inteligentnego Rozwoju. – Jest to efekt pozyskanych środków zewnętrznych – mówi Wójt Marceli Piekarek. – Udało nam się zdobyć 100 mln zł na stulecie odzyskania niepodległości. – Znacząca większość z tych pieniędzy przeznaczona jest na inwestycje – dodaje sekretarz gminy, Krzysztof Jędrzejczyk.

Do tej pory wybudowano około 100 kilometrów sieci światłowodowej, trwa budowa nowoczesnego Centrum Przetwarzania Danych. – Zdajemy sobie sprawę, że przyszłość gminy to wysoko wyspecjalizowane miejsca pracy dla młodych ludzi – twierdzi zastępca wójta Agata Biesaga. – Dlatego ściśle współpracujemy z naukowcami z Politechniki Częstochowskiej, którzy biorą bardzo aktywny udział w naszych projektach.

Gmina mocno wspiera też nowoczesne podmioty prywatne. Dla inwestorów zorganizowano finansowany ze środków unijnych udział w konferencji BlackHat w Las Vegas (USA), obecnie trwają przygotowania do wyjazdu dla przedsiębiorców z branży przetwórstwa drewna na prestiżowe targi w Brukseli. Aby być miejscem konkurencyjnym dla inwestorów na mapie nie tylko Polski, ale i Europy – gmina stara się stworzyć na swoim terenie szeroki wachlarz możliwości współpracy dla uczelni i podmiotów prywatnych oraz instytucji otoczenia biznesu.

Podczas targów obędzie się prezentacja łazika stworzonego przez studentów Politechniki Częstochowskiej, który zdobył pierwsze miejsce w międzynarodowych zawodach URC 2018 w Stanach Zjednoczonych. Na konferencji IT wystąpią m.in. przedstawiciele Ministerstwa Cyfryzacji, którzy zaprezentują szczegóły rozwoju systemu EZD RP oraz ekspert z Irlandii specjalizujący się w handlu międzynarodowym. Organizatorzy zapowiadają też panel poświęcony sztucznej inteligencji. Łódzki Dom Biznesu, partner gminy Moszczenica, zaprezentuje z kolei projekt związany z dofinansowaniem szkoleń dla pracowników firm z regionu łódzkiego, na który z programu regionalnego pozyskano ponad 23 mln zł.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj