Od kilku lat zainteresowania naukowe dr. Jacka Stańdo, prof. PŁ koncentrują się wokół Google Trends. Jego artykuł wykorzystujący to narzędzie znalazł uznanie na liście 10 najlepszych w 2022 roku w zakresie Digital Religion Research.
Google Trends wykorzystując dane z wyszukiwarki Google, mierzy popularność zapytań pod względem geograficznym i czasowym oraz analizuje mapy porównawcze pokazujące częstotliwość zapytań w poszczególnych regionach.
Publikacja prof. Stańdo „The COVID-19 pandemic and the interest in prayer and spirituality in Poland according to Google Trends data in the context of the mediatisation of religion processes” dotyczyła ludzkich postaw w obszarze religii.
Narzędzie Google Trends zostało wykorzystane do zbadania stopnia zainteresowania modlitwą i duchowością w początkowej fazie pandemii COVID-19 w Polsce i Europie. Warto podkreślić że dla osób religijnych Internet w tym czasie pełnił rolę wirtualnego modlitewnika. W swoich badaniach zbadano związek między religijnością a zainteresowaniem sferą nadprzyrodzoną w jej największym znaczeniu.
Główne pytania badawcze dotyczyły częstości wpisywanych zapytań, odnosząc się nie tylko do słowa „modlitwa”, ale także do jej konkretnych rodzajów. Wynikiem badań i analiz jest duża powtarzalność występująca podczas wyszukiwanych haseł.
Aktywność religijna Polaków eksplodowała podczas wybuchu pandemii COVID-19.
Sebastian Wach