Niezwykle ważną rzeczą jest prawidłowe poruszanie się komórek. Kluczowe wydaje się pytanie, dlaczego te zmienione nowotworowo poruszają się zupełnie inaczej?

W jaki sposób obserwuje się komórki?

– Obserwacji komórek dokonuje się pod mikroskopem, w dzisiejszych czasach najczęściej fluorescencyjnym. To w nim, dzięki wydatnemu wsparciu biochemii, jesteśmy w stanie obserwować różne struktury wewnątrz komórek, takie jak np. cytoszkielet, czyli niejako rusztowanie komórki. Jego zmiana, jako odpowiedź na różne fizjologiczne, lub wymuszone przez badacza, bodźce nieustannie fascynuje naukowców, także w procesie migracji komórkowej –  mówi mgr Daniel Dziob z Uniwersytetu Jagiellońskiego odpowiedzialny za projekt „Sterowanie migracją komórek z użyciem magnetycznego manipulatora jąder komórkowych”.

Co w pracy laboratoryjnej jest główną inspiracją?

Tę pracę traktuję jako fascynujące hobby, pozwalającej odkrywać to co zakryte, ale z zamiłowania pozostaję popularyzatorem nauki. Nauka rozumiana jako postęp jest bardzo ważna dla społeczeństwa i dalszego rozwoju. Dlatego próbuję zmniejszyć rozdźwięk pomiędzy nauką z laboratorium a nauką szkolną.

Przejdźmy do projektu, czy celem jest określenie wpływu mechanicznego manipulacji jądrem komórkowym na proces migracji komórkowej?

– Oczywiście. W oparciu o analizę literatury i wstępne eksperymenty zakładamy, iż wprowadzając cząstki magnetyczne do jądra komórkowego i działając zewnętrznym polem magnetycznym da się wymusić ukierunkowany ruch tych cząstek, a pośrednio naciskanego przed nie od wewnątrz jądra. Tym samym chcemy sprawdzić, czy zmiana położenia jądra może być przyczyną kierunkowego ruchu komórki.

Na koniec zapytam o zastosowanie badań?

– Jednym z wyników projektu będzie stworzenie metody pomiarowej – magnetycznego manipulatora  jądrowego, który może w przyszłości być wykorzystywany do dalszych badań wpływu pól i sił magnetycznych na komórki żywe.

Dziękujemy za rozmowę

Badania realizowane są w ramach grantu „Sterowanie migracją komórek z użyciem magnetycznego manipulatora jąder komórkowych” finansowanego przez Narodowe Centrum Nauki w ramach konkursu PRELUDIUM. Nr projektu: K/PBM/000616.

Sebastian Wach

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj