Przesyłanie danych przez sieć stanowi nieodłączną część naszego życia. W zależności od wielkości plików oraz jakości połączenia czas ich wysyłania lub odbierania może znacząco się różnić. Okazuje się jednak, że transfer internetowy wszedł na całkiem inny poziom, osiągając niespotykaną dotychczas prędkość.

Za rekordowym, pod względem prędkości, przesyłem danych stoi grupa ekspertów, kierowana przez naukowców z japońskiego Narodowego Instytutu Technologii Informacyjnych i Komunikacyjnych. Udało im się przesłać przez Internet dane z prędkością aż 402 terabitów na sekundę. Do czego zatem można porównać ten wynik? Badacze dla zobrazowania przedstawili rekomendację najpopularniejszej platformy do oglądania filmów i seriali, która do płynnego odbioru treści w wysokiej rozdzielczości zaleca prędkość sieci, wynoszącą minimum 3 Mb/s – rekordowy transfer internetowy przewyższa tę wartość aż o… 100 milionów razy.

Transfer internetowy ponownie z rekordowym wynikiem

Co ciekawe, ten sam zespół ekspertów i naukowców wraz z początkiem roku ustanowił rekord, osiągając transfer z prędkością 301 terabitów na sekundę, z użyciem pojedynczego światłowodu. Teraz także w pojedynczym, komercyjnie dostępnym światłowodzie uzyskano prędkość 402 terabitów na sekundę. Badacze podkreślają, że uzyskane wyniki pomogą w zwiększeniu przepustowości pojedynczych włókien światłowodowych, tak aby świat dysponował szybszym systemem. Eksperci spodziewają się, że technologia ta będzie miała znaczący udział w zwiększeniu możliwości transmisji danych w optycznej infrastrukturze przy gwałtownie rosnącym zapotrzebowaniu. Był to przełomowy eksperyment możliwy dzięki wysiłkowi międzynarodowego zespołu oraz najnowszym osiągnięciom technicznym, dostępnym w zajmujących się telekomunikacją laboratoriach badawczych na całym świecie.

Przeczytaj także: Owady wpływają na przyspieszenie ewolucji?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj