Aby firmy, a co za tym idzie gospodarka mogła się rozwijać, potrzebny jest stabilny rozwój i wypracowywanie przewag konkurencyjnych w oparciu o nowe technologie.

Jak wyjaśnia Prorektor ds. rozwoju Politechniki Częstochowskiej prof. Marek Warzecha, możliwość realizacji takiego modelu daje współpraca firm z ośrodkami naukowymi: Zgłasza się do nas coraz więcej przedsiębiorstw. Wykonujemy prace zlecone od przemysłu bądź zajmujemy się podwykonawstwem. Coraz częściej natomiast realizujemy wspólne projekty, w których działamy w formie równorzędnego partnera.

Politechnika Częstochowska dysponuje przede wszystkim ekspertami oraz bogatym zapleczem aparaturowym. Może realizować działania m. in. z zakresu budownictwa, automatyki, informatyki, czy też inżynierii materiałowej, mechanicznej i środowiska. Oferuje też fachowe zarządzanie projektami w tych dziedzinach.  – posiadamy duże doświadczenie w realizacji projektów B+R łącznie z wdrożeniami. Jesteśmy także w stanie przeprowadzać ekspertyzy i prace badawcze – dodaje prof. Warzecha.

Wiele z inicjatyw realizowanych w Centrum Transferu Technologii Politechniki Częstochowskiej odbywa się w ramach projektu „Inkubator Innowacyjności 4.0”, który ma na celu wspieranie jednostek naukowych w komercjalizacji wyników badań. Dzięki niemu udało się „wydobyć” z Uczelni wiele ciekawych pomysłów, które są teraz na etapie przygotowywania do procesu komercjalizacji.

Politechnika stara się także podchodzić aktywnie do promocji swoich rozwiązań. Przedstawiciele Uczelni pojawiają się na wielu wydarzeniach naukowo-biznesowych z konkretnymi propozycjami dla przemysłu. Tej jesieni będziemy mogli ich poznać podczas 8. Forum Inteligentnego Rozwoju w Uniejowie.

Jakub Maksymowicz

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj