Nie ma lepszej formy propagowania wiedzy i nauki od zaproszenia do bezpośredniego uczestnictwa w badaniach, eksperymentach czy pokazach – przekonują organizatorzy trzeciej edycji Śląskiego Festiwalu Nauki „Katowice”, który odbędzie się 11-14 stycznia 2019 r. w stolicy Górnego Śląska.

Festiwal, którego poprzednia edycja przyciągnęła do Międzynarodowego Centrum Kongresowego (MCK) w Katowicach prawie 40 tys. uczestników, jest wspólnym przedsięwzięciem kilku śląskich uczelni publicznych. W poniedziałek porozumienie o jego organizacji podpisały m.in. Uniwersytet Śląski, Politechnika Śląska i Śląski Uniwersytet Medyczny. W gronie pozostałych partnerów są: katowicka Akademia Muzyczna, Akademia Sztuk Pięknych, Akademia Wychowania Fizycznego i Uniwersytet Humanistyczno-Przyrodniczy im. Jana Długosza w Częstochowie.

Hasłem przewodnim przyszłorocznego festiwalu będzie „Energia”. To nawiązanie do zaplanowanego na grudzień w Katowicach światowego szczytu klimatycznego COP24, ale także – jak tłumaczył w poniedziałek prorektor Uniwersytetu Śląskiego ds. kształcenia i studentów prof. Ryszard Koziołek – kategoria, odnosząca się zarówno do dyscyplin naukowych związanych z techniką i naukami ścisłymi, jak i z szeroko pojętą humanistyką i wszelką aktywnością człowieka.

Przyszłoroczny festiwal otworzy 11 stycznia organizowana już po raz ósmy „Noc Biologów” na Uniwersytecie Śląskim. Jej uczestnicy będą mogli poszerzyć swoją wiedzę o zwierzętach, roślinach i mikroorganizmach. Uroczysta inauguracja festiwalu odbędzie się dzień później, 12 stycznia, w Teatrze Śląskim im. Stanisława Wyspiańskiego, zaś głównym miejscem festiwalowych prezentacji będzie 13 i 14 stycznia Międzynarodowe Centrum Kongresowe, gdzie przygotowane zostaną tematyczne strefy wiedzy, a także liczne pokazy, wykłady, spotkania i warsztaty.

W MCK dostępna będzie m.in. rozbudowana strefa kosmiczna, której gościem ma być – jeżeli prowadzone w tej sprawie rozmowy zakończą się sukcesem – amerykańska astronautka Nicole Stott. Organizatorzy zabiegają również o przyjazd brytyjskiego fizyka Briana Edwarda Coxa oraz podjęli próbę zaproszenia do Katowic wizjonera nowych technologii, twórcy Tesli, Elona Muska. Spotkania z osobistościami świata nauki i technologii – na zasadzie „żywej biblioteki” – mają odbywać się w ramach festiwalowego „Przystanku Nauka”.

Będzie także strefa garażowych wynalazców OFF Science, gdzie amatorzy-wynalazcy i amatorzy-konstruktorzy po raz drugi zaprezentują szerokiej publiczności swoje niezwykłe rozwiązania techniczne, a uczestnicy festiwalu w plebiscycie wybiorą te – ich zdaniem – najciekawsze.

Jak tłumaczył w poniedziałek prof. Koziołek, organizując – z roku na rok na większą skalę – festiwal nauki, śląskie uczelnie publiczne chcą m.in. zaprezentować szerokiej publiczności, czym zajmują się na co dzień w swoich laboratoriach i salach dydaktycznych.

„Uważamy, że w ramach naszej misji powinniśmy budzić szacunek i zainteresowanie dla wiedzy i nauki. Szczególnie dziś, kiedy mamy spory problem z obiektywizacją wiedzy, z ustalaniem wiarygodnych sądów, z szacunkiem dla faktów, uczelnie nabierają jeszcze większego znaczenia jako instytucje wiedzy, prawdy, rzetelności (…). Chcemy też budować poczucie lokalnej dumy z instytucji akademickich” – tłumaczył prof. Koziołek, określając organizowany przez uczelnie festiwal jako formę „mądrej zabawy z nauką”.

„Frekwencja podczas poprzedniej edycji festiwalu potwierdziła, że społeczeństwo regionu jest zainteresowane taką formą spędzenia czasu, traktuje te spotkania jako rodzaj mądrej rozrywki, chce się bawić wiedzą, spotykać i poznawać ludzi. Stąd staramy się rozbudowywać koncepcję festiwalu, dodawać nowe, atrakcyjne elementy i zapraszać coraz wspanialszych gości” – dodał profesor. Jego zdaniem nie ma lepszej formy promowania nauki i wiedzy od zaproszenia do bezpośredniego udziału w – jak mówił – „robieniu nauki”.

„Żaden program telewizyjny, czy nawet sala wykładowa, nie zastąpią bezpośredniej aktywności, kiedy przychodzi się do stanowiska badawczego, bierze udział w eksperymencie i obserwuje, jak nauka +dzieje się+ na naszych oczach” – powiedział prof. Koziołek, zachęcając do uczestnictwa w styczniowym festiwalu, którego program będzie dotyczył wielu dziedzin nauki. M.in. przedstawiciele Śląskiego Uniwersytetu Medycznego przygotują liczne atrakcje służące profilaktyce i promowaniu zdrowego stylu życia, a naukowcy z Politechniki Śląskiej w przystępny sposób opowiedzą o najnowszych technologiach oraz zaprezentują wynalazki wchodzące właśnie ze sfery nauki do praktycznego zastosowania w codziennym życiu.

Festiwal wspierają władze woj. śląskiego, promującego się hasłem „Śląskie – pozytywna energia”, a także samorząd Katowic. Wiceprezydent miasta Waldemar Bojarun przypomniał w poniedziałek, że w stolicy Górnego Śląska działa ponad 20 wyższych uczelni – publicznych i prywatnych – kształcących w sumie w mieście ponad 80 tys. studentów. „Dotychczasowe dwie edycje festiwalu cieszyły się olbrzymią popularnością. To wyjście naprzeciw oczekiwaniom, a dla miasta również element wizerunkowy – chcemy być postrzegani także jako miasto nauki oraz miasto wyjątkowej, mądrej rozrywki” – podkreślił wiceprezydent. (PAP)

autor: Marek Błoński

PAP – Nauka w Polsce

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj