Tylko trzy polskie uczelnie znalazły się wśród 500 najbardziej widocznych w Internecie szkół wyższych na świecie – wynika z najnowszej edycji rankingu „Web of Universities”. Najlepsza w zestawieniu polska uczelnia – Uniwersytet Warszawski – uplasowała się na 337. miejscu.

Ranking Web of Universities (Webometryczny Ranking Uniwersytetów Świata) jest przygotowywany dwa razy w roku: w styczniu i lipcu przez Consejo Superior de Investigaciones Cientificas (CSIC) – Najwyższą Radę Badań Naukowych w Madrycie. To zestawienie, które w oparciu o złożony wskaźnik bada obecność instytucji akademickich i badawczych w Internecie.

Pierwszą setkę zestawienia zdominowały uczelnie amerykańskie. Znalazły się m.in. na dziewięciu najwyższych miejscach rankingu. Trzy najlepsze okazały się kolejno: Harvard University, Massachusetts Institute of Technology i Stanford University. Dopiero 10. i 14. miejsce zajęły brytyjskie: University of Oxford i University of Cambridge.

Z krajowych szkół wyższych najwyższą – 337. pozycję – zajął Uniwersytet Warszawski. W pierwszej 500 najbardziej widocznych w sieci instytucji akademickich i badawczych znalazły się jeszcze dwie polskie uczelnie: Uniwersytet Jagielloński na 397. miejscu i Akademia Górniczo-Hutnicza w Krakowie na 473. pozycji.

W pierwszym tysiącu uczelni znalazły się ponadto: Uniwersytet Wrocławski (522. miejsce), Politechnika Warszawska (529. miejsce), Uniwersytet im. A. Mickiewicza w Poznaniu (557. miejsce), Politechnika Wrocławska (694. miejsce); Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu (705. miejsce), Uniwersytet Śląski w Katowicach (832. miejsce), Politechnika Śląska w Gliwicach (924. miejsce), Politechnika Poznańska (943. miejsce).

Pierwsza edycja rankingu została opublikowana w 2004 r. Celem badania jest zwiększenie obecności instytucji akademickich w Internecie oraz promowanie otwartego dostępu do publikacji wyników naukowych. Przy ocenie pod uwagę brana jest zarówno ilość treści internetowych (liczba stron internetowych oraz plików umieszczanych w sieci), jak i widoczność i wpływ tych publikacji mierzone liczbą linków zewnętrznych.

Szczegółowe dane znajdują się na stronie: www.webometrics.info

(Źródło: www.naukawpolsce.pap.pl)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj