Dobrze prosperujące przedsiębiorstwa są wizytówką krajobrazu Kędzierzyna – Koźla.

 Dlaczego warto inwestować w mieście i na terenach Kędzierzyńsko- Kozielskiego Parku Przemysłowego? Jakie są podstawowe atuty? Na pewno korzystne położenie geograficzne, bliskość źródeł surowców i rynków zbytu, szkolnictwo zawodowe i od niedawna wyższe w ramach wydziału Politechniki Opolskiej.

Nieoceniony wpływ na taki obraz miasta ma również praca i pomysłowość osób zrzeszonych przy Kędzierzyńsko-Kozielskim Parku Przemysłowym. KKPP przyciąga inwestorów, którzy na bazie własnych innowacyjnych technologii szukają miejsca do rozwijania swojego biznesu. Zachętą dla przedsiębiorców jest odpowiednio stworzona infrastruktura.

 Jednym z udziałowców parku jest gmina Kędzierzyn-Koźle. Poprzez wypełnianie wspólnych celów, spółka łączy samorząd z tzw. “dużym biznesem”.

 – Głównie jesteśmy nastawieni na przemysł chemiczny. Zachęcamy wiele firm do wejścia do naszego klastra chemicznego – wyjaśnia Wiesław Skwarko, prezes Kędzierzyńsko – Kozielskiego Parku Przemysłowego. Niemniej jednak przygotowane i uzbrojone niedawno 77 ha terenów inwestycyjnych tzw. Pola Południowego spełnia wymogi realizacji dużych, małych i średnich projektów. To możliwość posadowienia dużych instalacji lub przenoszenia specjalistycznych technologii do hal. Tereny są objęte działaniem Katowickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej. Pierwszy inwestor rozpoczął w tym roku budowę zakładu produkcyjnego bazującego na innowacyjnej technologii separacji popiołów.

 Kędzierzyńsko-Kozielski Park Przemysłowy, na terenach inwestycyjnych w Koźlu Porcie, realizuje w tym momencie między innymi umowę dotyczącą rewitalizacji portu rzecznego w Kędzierzynie-Koźlu. Zakłada ona przywrócenie funkcji tego terenu, który był przed laty jednym z największych portów rzecznych w Europie. Będzie to pierwsza taka inwestycja na Odrze.

 – Planowana jest budowa centrum logistycznego. Podpisaliśmy wiążące umowy z inwestorem i czekamy na decyzje środowiskowe, jeżeli wszystko dobrze pójdzie, to latem tego roku rozpocznie się realizacja pierwszego etapu, odbudowy portu – mówi prezes. Inwestorem jest firma Kędzierzyn Terminale, która jest własnością funduszu inwestycyjnego. Wartość inwestycji szacowana jest na blisko 400 mln zł. Pierwszy terminal na produkty płynne będzie realizowany nakładem 120 mln zł.

Spółka stawia również mocno na przemysł stoczniowy. W tym roku Stocznia Koźle dostała dofinansowanie z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Opolskiego w ramach działania 1.1 (Innowacje w przedsiębiorstwach) na przygotowanie i opracowanie technologii budowy kontenerowców z innowacyjnym systemem balastowania i napędem LNG. Projekt jest wspierany przez KKPP i realizowany we współpracy z naukowcami z Politechniki Wrocławskiej.

 – Jest to projekt badawczo-rozwojowy, który otrzymał blisko 10 mln zł dofinansowania na budowę prototypu barki rzecznej – mówi.

 KKPP utworzyło wspólnie z Gminą Kędzierzyn-Koźle Inkubator Przedsiębiorczości, w którym firmy mogą rozpocząć swoją działalność na preferencyjnych warunkach. Startupy mają przywilej w postaci ulg w czynszu i dostęp do niektórych usług bezpłatnie. Firmy mogą również skorzystać z doradztwa prawnego, podatkowego i rachunkowego. Istnieje możliwość wynajęcia nie tylko powierzchni biurowych, ale i hal produkcyjnych.

 Z pewnością można też stwierdzić, że Kędzierzyńsko-Kozielski Park Przemysłowy ma na szczególnej uwadze społeczną odpowiedzialność biznesu. KKPP współpracuje ze szkołami oraz uczelniami wyższymi. Spółka propaguje szkolnictwo zawodowe w kierunku chemicznym. Aktywnie wspiera klasę o profilu chemicznym w Zespole Szkół nr 3 w Kędzierzynie-Koźlu, której jest pomysłodawcą.

 Park jest pomysłodawcą konkursu “Forum Młodych Innowatorów” – od pomysłu do przemysłu. Mierzą się w nim młodzi ludzie, którzy prezentują swoje pomysły biznesowe. Tę inicjatywę spółka realizuje wraz z zaprzyjaźnionym klastrem Metalchem z Opola. Finał ma miejsce podczas Międzynarodowej Konferencji Nowoczesnych Technologii. Jesienią tego roku odbędzie się już druga edycja. Grupa Azoty ZAK S.A. ufundowała pierwszą nagrodę, natomiast KKPP druga nagrodę pieniężną. – Forum daje możliwość prezentacji pomysłów oraz nagrodzonych projektów przed szerszym audytorium biznesowym, wśród którego może znajdować się potencjalny inwestor. Nie chodzi tylko o perfekcyjne przygotowanie projektu od strony naukowej, ale również przygotowanie całego zaplecza tworzenia biznesu, który da podstawy do jego realnego stworzenia – objaśnia prezes.

 Kędzierzyńska spółka zachęca do myślenia innowacyjnego i biznesowego nie tylko w skali ogólnopolskiej, ale i regionalnej. Organizuje również konkursy dedykowane do uczniów szkół na terenie gminy. Jednym z nich jest konkurs na najciekawszy pomysł biznesowy. – My nie tylko fundujemy nagrody, ale staramy się pomóc w realizacji tych pomysłów – wyjaśnia prezes.

 Nie da się ukryć, że skupienie na innowacyjnym i biznesowym podejściu do rozwoju, to główne zadania Kędzierzyńsko – Kozielskiego Parku Przemysłowego.

Paweł Wiśniewski

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj