Druk 3D znajduje coraz to szersze zastosowanie. Jest wykorzystywany w różnych sektorach gospodarki, w tym także w budownictwie. Tym razem naukowcy zaprezentowali kolejne przełomowe rozwiązanie – udoskonalony beton, który ma uskutecznić proces wydruku budynków.
Badacze postanowili opracować nowy beton, który byłby trwalszy, a co za tym idzie, sprawiłby, że budynki wychodzące spod drukarek 3D byłyby zdecydowanie bardziej wytrzymałe. Specjaliści z University of Virginia zaznaczają, że budynki stawiane z pomocą wielkogabarytowych drukarek 3D to nowy, ekscytujący trend w budownictwie. Wszystko dzięki temu, że budowa z wykorzystaniem najnowocześniejszych urządzeń do druku trwa szybko, jest precyzyjne, wymaga niewielkiego nakładu ludzkiej pracy i pozostawia mniej odpadów, niż przy stosowaniu tradycyjnych metod. Naukowcy wskazują jednak na dotychczasowy problem z jakością materiałów, wykorzystywanych w tym procesie, wśród nich betonu, który postanowiono ulepszyć.
Beton o zdecydowanie lepszej jakości
Badacze podkreślili, że użyta mieszanina musi płynąć swobodnie, aby umożliwić bezproblemową produkcję, ale jednocześnie utwardzać się w stabilny materiał o pożądanych właściwościach, takich jak dobra wytrzymałość mechaniczna, wiązanie między warstwami i niska przewodność cieplna. W tym celu zespół naukowców przetestował wykorzystanie celulozowych włókien w cemencie do druku. To pozwoliło na zaobserwowanie znaczącej poprawy jakości betonu Ta dotyczyła zarówno w drukowalności, jak i właściwości mechanicznych. Sugeruje to, że włączenie nanocelulozy do komercyjnych materiałów przeznaczonych do druku 3D może prowadzić do uzyskania bardziej odpornych i ekologicznych metod budowlanych.