Uniejów to dynamicznie rozwijająca się gmina w województwie łódzkim, w samym sercu Polski. Położenie w centrum kraju, w pobliżu autostrady A2 łączącej Berlin z Warszawą to bardzo korzystna lokalizacja sprzyjająca rozwojowi gminy. Przełom tysiącleci, a zwłaszcza początek XXI w. to czas dynamicznych przemian społecznych i gospodarczych, dla których ważnym impulsem było odnalezienie i wykorzystanie wody geotermalnej oraz szanse związane z pozyskiwaniem funduszy unijnych na inwestycje. Oto najważniejsze atuty Uniejowa.

Wszechstronne i innowacyjne wykorzystanie wody geotermalnej

Woda geotermalna eksploatowana jest od 2001 r. przez gminne spółki Geotermię Uniejów i Termy Uniejów. Woda o temperaturze 68-70ᴼC wydobywana jest z głębokości ok. 2 000 m pod powierzchnią ziemi. Posiada właściwości lecznicze potwierdzone wymaganymi świadectwami. Miasto jest jedynym miejscem w Polsce, w którym wykorzystanie wody geotermalnej oparte jest na tzw. kaskadowym odbiorze energii. Najpierw woda wydobyta na powierzchnię ziemi wykorzystywana jest do ogrzewania budynków prywatnych i publicznych. Ciepło oraz ciepła woda użytkowa dostarczana jest do 70% gospodarstw domowych, a w przyszłości będzie doprowadzona do wszystkich budynków mieszkalnych. Z kolei schłodzona woda znajduje zastosowanie do celów rekreacyjnych i leczniczych, np. w balneoterapii.

Z kąpieli w wodzie geotermalnej można skorzystać w kompleksie termalno-basenowym „Termy Uniejów” i innych obiektach sanatoryjnych oraz hotelowych. Woda wykorzystywana jest też do podgrzewania murawy kompleksu boisk piłkarskich i ścieżek spacerowych w parku zamkowym.

Najnowszym przykładem wykorzystania tego cennego źródła są produkty lokalne oparte na wodzie geotermalnej: ogórek termalny z Uniejowa i seria kosmetyków oraz preparatów pielęgnacyjnych dla zwierząt.

Najmłodsze uzdrowisko w Polsce

Uniejów od 2012 r. ma status miejscowości uzdrowiskowej i stawia na rozwój funkcji turystyczno-rekreacyjnych. To najmłodsze polskie uzdrowisko i jedyne o charakterze geotermalnym, w którym goście czują się tu jak w kapsule zdrowia i witalności, mając w zasięgu ręki możliwości służące profilaktyce zdrowotnej i regeneracji sił. Nowoczesny kompleks termalno-basenowy przyciąga do Uniejowa tysiące gości i stał się impulsem do rozwoju prywatnej bazy hotelowej, gastronomicznej i konferencyjnej. W XIV-wiecznym zamku znajduje się luksusowy hotel, centrum konferencyjne i stylowa restauracja. Relaks i zabiegi z wykorzystaniem wody geotermalnej możliwe są również w czterogwiazdkowych hotelach: Medical SPA Lawendowe Termy oraz Hotelu Uniejów eco Active & Spa, a także w obiekcie sanatoryjnym Uzdrowisko Uniejów Park. Cały czas realizowane są nowe inwestycje, prowadzona jest modernizacje istniejących obiektów oraz konserwacja zabytków.

Przepiękne tereny zielone, czyste powietrze i rzeka Warta sprzyjają uprawianiu aktywnego wypoczynku. Służą temu turystyczne szlaki rowerowe, piesze, konne i wodne oraz obiekty sportowe.

Inwestycje realizowane m.in. dzięki funduszom z Unii Europejskiej

Skok gospodarczy ostatnich lat Uniejów zawdzięcza mądrej i konsekwentnej polityce inwestycyjnej prowadzonej przez samorząd gminny. Doceniają to przedsiębiorcy, którzy wiążą swoją przyszłość z Uniejowem. Zainwestowała tutaj m.in. firma K-FLEX POLSKA sp. z o.o., polski oddział międzynarodowego koncernu L-ISOLANTE K-FLEX, produkująca kauczukowe wyroby izolacyjne. Najnowszym przedsięwzięciem jest budowa nowoczesnego aparthotelu realizowana przez gminną spółkę „Termy Uniejów”.

Gmina Uniejów jest liderem w wykorzystaniu funduszy europejskich na realizację inwestycji, a także wielu projektów społecznych. W ostatnich 10 latach gmina zrealizowała inwestycje o wartości ponad 250 mln zł. Dzięki unijnym dotacjom powstały m.in. kompleks-termalno-basenowy „Termy Uniejów”, kompleks boisk piłkarskich im. Włodzimierza Smolarka, rewitalizacja zamku, renowacja kolegiaty. Wkrótce za unijne pieniądze powstaną m.in. bulwary nad Wartą, tężnie solankowe i pijalnia wody termalnej, centrum wystawienniczo – muzealne w Spycimierzu. W 2017 r. gmina zwyciężyła w rankingu dziennika „Rzeczpospolita” za najlepiej wykorzystane fundusze unijne. Uniejów jest laureatem konkursu „Dziennika Łódzkiego” „Gmina na 6” w dwóch kategoriach: „Gmina przyjazna turyście” oraz „Gmina przyjazna inwestorom”.

Bogata tradycja

3-tysięczny Uniejów może poszczycić się prawie tysiącletnią historią, co pozwala uznać miasto za jedno z najstarszych w Polsce. Znacząca ranga miasta w średniowieczu związana była z bliskością Gniezna – pierwszej stolicy Polski i siedziby Arcybiskupstwa. W latach 1360-1365 na lewym brzegu rzeki Warty wzniesiono zamek obronny, w którym arcybiskupi gnieźnieńscy przechowywali swój skarbiec oraz archiwa. Uniejowska budowla obronna pierwotnie została wzniesiona w stylu gotyckim, w XVII stuleciu zaś przebudowana w stylu renesansowym. Z połowy XIX w. pochodzi park zamkowy założony w stylu angielskim.

Na prawym brzegu Warty zlokalizowano rynek – centralny plac i serce miasta, nad którym dominuje 25-metrowa, neobarokowa dzwonnica. Prawdziwą architektoniczną perełką jest XIV-wieczna kolegiata, w której przechowywane są relikwie patrona miasta – bł. Bogumiła.

Unikatem na skalę międzynarodową jest Spycimierskie Boże Ciało – ponad 200-letnia tradycja zdobienia kwietnymi dywanami trasy procesji Bożego Ciała. Ten niezwykły rytuał można każdego roku obejrzeć w we wsi Spycimierz obok Uniejowa.

Obraz1

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj