Polska transplantologia i terapia leczenia bólu długo czekała na tak innowacyjne rozwiązania. Zespół kierowany przez profesora Ryszarda Słomskiego, kierownika Katedry Biochemii i Biotechnologii Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu, pracuje nad dwoma projektami, których owocem ma być nowatorski preparat przeciwbólowy oraz nowoczesna technologia transplantologiczna.
Profesorowi Słomskiemu, udało się przetransferować wiedzę i umiejętności zdobyte podczas staży naukowych w USA i Niemczech na grunt nauki polskiej, co zaowocowało wprowadzeniem pionierskich rozwiązań badawczych. Prace naukowe w Katedrze Biochemii i Biotechnologii Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu skupiają się wokół dwóch projektów badawczych, realizowanych w ramach sektorowego programu INNOMED.
Rewolucyjne rozwiązania w polskiej transplantologii
Badania nad możliwościami wykorzystania komórek i tkanek transgenicznych świń są prowadzone przez zespół profesora Słomskiego od dziesięciu lat. Celem naukowców jest modyfikacja komórek i tkanek świń w taki sposób, by mogły zostać wykorzystane w biomedycynie.
– Założyliśmy, że uda nam się wyhodować świnię, której komórki i tkanki nie będą rozpoznawane przez układ odpornościowy człowieka, a zatem nie będą odrzucane w reakcji obronnej – wyjaśnia profesor.
Badaczom udało się opracować materiał pochodzący od świń, na którym znajduje się mniej cząsteczek powodujących odpowiedź immunologiczną organizmu człowieka, dzięki czemu zmniejsza się ryzyko odrzucenia przeszczepu. Już teraz posiadają preparaty skóry, wykorzystywane do leczenia oparzeń w Centrum Leczenia Oparzeń w Siemianowicach Śląskich.
Oprócz Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu, lidera projektu, w skład konsorcjum wchodzą także: Instytut Zootechniki PIB w Balicach, Fundacja Rozwoju Kardiochirurgii im. Prof. Zbigniewa Religi w Zabrzu, Centrum Leczenia Oparzeń w Siemianowicach Śląskich, Uniwersytet Medyczny im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu, Instytut Genetyki Człowieka PAN oraz Laboratorium Genetyki Molekularnej.
Projekt uzyskał wsparcie finansowe z NCBiR (umowa nr INNOMED/I/17/NCBR/2014) w ramach programu INNOMED pt. „Opracowanie innowacyjnej technologii wykorzystania tkanek transgenicznych świń dla celów biomedycznych”. Akronim: MEDPIG.
Nowy sposób leczenia bólu
Najnowsze badania zespołu skupiają się na innowacyjnej metodzie leczenia bólu. Naukowcom udało się pozyskać z konopi włóknistych kannabinoidy, które następnie mają zostać użyte do przygotowanie preparatu przeciwbólowego w formie tabletki. Proces składał się z kilku etapów, z których najważniejszym okazało się stwierdzenie braku toksyczności kannabinoidów.
– Nie działamy inaczej, niż w oparciu o silne dowody naukowe – akcentuje profesor.
Substancje aktywne, które mają być wykorzystane do opracowania leku nie posiadają właściwości narkotycznych, pacjent nie jest zatem narażony na ryzyko uzależnienia.
– Owocem naszych prac badawczych ma być tabletka, która nie będzie uzależniać. Na świecie nie ma jeszcze takiego preparatu – podkreśla naukowiec.
Tabletka ma być stosowana doustnie, lecz bez konieczności połykania – przylegając do nabłonka jamy ustnej ma wydzielać niezbędną ilość substancji czynnej, lecz jednocześnie pacjent w każdej chwili będzie mógł ją usunąć, dzięki czemu nie będzie narażony na nadmierne działanie składników czynnych.
Badania prowadzone przez profesora Słomskiego oraz jego zespół znajdują się w czołówce najbardziej rewolucyjnych prac naukowych w Polsce. Oprócz Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu, lidera projektu, w skład konsorcjum wchodzą także: Instytut Włókien Naturalnych i Roślin Zielarskich, Uniwersytet Medyczny im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu, Instytut Genetyki Człowieka Polskiej Akademii Nauk, PozLAB sp. z o.o oraz Laboratorium Genetyki Molekularnej.
Projekt uzyskał wsparcie finansowe z NCBiR (umowa nr INNOMED/I/11/NCBR/2014) w ramach programu INNOMED pt. „Opracowanie technologii pozyskiwania kannabinoidów z konopi o niskiej zawartości THC jako środków wspomagających leczenie pacjentów onkologicznych”. Akronim: ONKOKAN.
Prof. Ryszard Słomski – profesor nauk medycznych, zastępca Dyrektora Instytutu Genetyki Człowieka PAN, kierownik Katedry Biochemii i Biotechnologii Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu, przewodniczący Komitetu Genetyki Człowieka i Patologii Molekularnej PAN oraz założyciel Laboratorium Genetyki Molekularnej. Wielokrotnie odznaczany za swoją pracę badawczą, m. in. Nagrodą Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego, Nagrodą Miasta Poznania, Nagrodą Marszałka Województwa Wielkopolskiego i Medalem Komisji Edukacji Narodowej. Prowadzi pionierskie badania z zakresu technologii transplantologicznych i terapii bólu.
Projekty programu INNOMED współfinansowane ze środków Narodowego Centrum Badań i Rozwoju: