Uzdrowisko Uniejów obchodzi swój jubileusz

Woda termalna w  Uniejowie jest obecna niemal na każdym kroku – w basenach, mieszkaniach, gabinetach balneoterapeutycznych oraz w przestrzeni publicznej. Uniejów to wyjątkowe miejsce na mapie Polski. O jego specyfice zdecydowały odkrycie i wszechstronne wykorzystanie naturalnego bogactwa, którym są podziemne złoża wody geotermalnej. W tym roku uzdrowisko obchodzi dziesięciolecie.

W roku 2022 mija 10 lat odkąd Uniejów wraz z przyległymi sołectwami otrzymał status uzdrowiska. Zanim to się stało, musiał przebyć bardzo długą drogę. Konieczne było uzyskanie potwierdzonych świadectw leczniczych właściwości wody geotermalnej oraz korzystnych warunków bioklimatycznych.

Na sukces Uniejowa złożyło się kilka czynników. Przede wszystkim umiejętne i pomysłowe wykorzystanie potencjału gminy. Kluczowa okazała się jasno sprecyzowana wizja rozwoju i konsekwentne, wytrwałe dążenie do jej realizacji przez władze Gminy, a także wsparcie wielu zaangażowanych osób. Wiele korzyści przyniosła współpraca z uczelniami zarówno o profilu medycznym, jak i przyrodniczym i technicznym.

Umiejętne wykorzystanie walorów wody stało się determinantą rozwoju gminy i dało podwaliny pod prężnie rozwijającą się turystykę uzdrowiskową i sportowo-rekreacyjną. W efekcie naszych działań od 2012 r. Uniejów posiada status pierwszego i dotychczas jedynego uzdrowiska termalnego w Polsce, podkreśla Józef Kaczmarek, Burmistrz Uniejowa.

Uniejów to położone nad rzeką Warta najmłodsze uzdrowisko termalne w Polsce i jedno z najstarszych miast w Polsce, którego historia sięga XII wieku. Poza gorącymi wodami, oferuje ciszę spokój, bliskość natury. Miejscowości uzdrowiskowe przyciągają rzesze turystów oraz kuracjuszy zachęconych warunkami klimatycznymi, podobnie jest z Uniejowem. To niewielkie trzytysięczne miasto przeżywa swój największy rozkwit, głównie za sprawą wykorzystania i zagospodarowania największego skarbu ziemi uniejowskiej – wody geotermalnej.

Woda termalna jest naturalnym i odnawialnym źródłem energii wykorzystywanym w naszej gminie. Dostrzegając możliwości lokalnych produktów opracowanych na bazie tej wody, weszliśmy we współpracę z placówkami naukowymi, uniwersytetami i firmami. Pozwoliło to stworzyć gamę produktów, które kształtują rozpoznawalność i wizerunek gminy. W naszej ofercie posiadamy już kosmetyki, alkohole, wody, soki oraz słynne ogórki geotermalne, kontynuuje Burmistrz.

Pierwszym kamieniem milowym na drodze dynamicznego sukcesu Uniejowa był rok 1979. To właśnie wtedy, przy okazji poszukiwań ropy naftowej, odkryto pod ziemią bogate zasoby gorącej wody. Początek lat 90. XX w. to czas budowy odwiertów geotermalnych służących do wykorzystania wody. We wrześniu 2001 r. rozpoczęto eksploatację wód termalnych. Gmina zaoferowała mieszkańcom Uniejowa przyjazny dla środowiska system ciepłowniczy wykorzystujący wysoką temperaturę wydobywanej wody, a także możliwość użycia jej do innych celów.

W 2007 r. w na miejsce dawnego betonowego parkingu postawiono Kompleks Termalno-Basenowy „Termy Uniejów”, rozbudowany w latach 2012 i 2019 dzięki wsparciu z funduszy europejskich. W obiekcie dostępne są całoroczne zewnętrzne i wewnętrzne baseny o powierzchni  2700 m2 lustra wody. Ofertę dopełniają strefy saun i SPA oraz relaksu. Budowa kompleksu dała impuls do wielu inwestycji, dzięki którym powstały nowe obiekty noclegowe, gastronomiczne, a także tereny sprzyjające aktywności fizycznej i wypoczynkowej.

Przeprowadziliśmy pionierskie badania balneologiczne, które określiły skład wody oraz wykazały jej potencjał w lecznictwie i rekreacji, dodaje Burmistrz Uniejowa.

Należy dodać, że woda uniejowska posiada też właściwości wykorzystywane w medycynie estetycznej. Poprawia stan skóry, zwiększa jej elastyczność i uwodnienie, zmniejsza objawy naturalnego procesu starzenia.

Naturalnie gorąca woda pochodzi z uniejowskiego odwiertu, a więc jej wydobycie i dystrybucja odbywa się na miejscu. Gorąca woda mineralna wydobyta z głębokości ok. 2000m pod powierzchnią ziemi posiada wyjątkowe właściwości lecznicze potwierdzone wymaganymi świadectwami. Woda geotermalna jest także doskonałym uzupełnieniem kuracji prowadzonych przy schorzeniach układu pokarmowego. Zabiegi balneoterapeutyczne i kąpiele rekreacyjne dobroczynnie oddziałują na organizm dzięki bogatemu składowy chemicznemu uniejowskiej wody. Niezwykle rozwinęły się także zabiegi z wykorzystaniem wody geotermalnej.

Jesteśmy pionierami lecznictwa uzdrowiskowego nie tylko w Uniejowie, ale całym województwie łódzkim. Od początku wspierają nas władze samorządu. Ma to korzystny wpływ na nasz rozwój i coraz lepszą jakość usług. Uniejów wyróżnia się na tle innych uzdrowisk znacznym wykorzystaniem zasobów wody geotermalnej – od ciepłownictwa, przez rekreację i produkty lokalne, po lecznictwo, zaznacza Jerzy Ćwiertnia, właściciel ośrodka „Uzdrowisko Uniejów Park”.

Na kolejne dziesięciolecia życzymy kolejnych wspaniałych lat w rozwoju i nieustannego dążenia do założonych celów.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj