Od 2012 roku Spółdzielnia Mieszkaniowa „Hutnik” w Sosnowcu realizuje program „Bezpieczne osiedle”. Podjęte przez Spółdzielnię działania, które podzielono na trzy etapy, zostały wyróżnione Polską Nagrodą Inteligentnego Rozwoju 2017.

– Częste rozboje, dewastacje mienia, włamania i kradzieże, zakłócanie porządku czy zastawianie dróg pożarowych, do których dochodziło jeszcze parę lat temu spowodowały, że naszym priorytetem stało się zagwarantowanie bezpieczeństwa mieszkańcom. Efektem jest wdrożenie programu „Bezpieczne osiedle”, dzięki któremu ilość dewastacji znacząco spadła. Cieszymy się, że nasze działania zostały docenione – mówią członkowie zarządu Wawrzyniec Bielak i Jerzy Cholewa.

Pierwszy etap programu rozpoczął się we wrześniu 2012 roku i polegał na montażu domofonów przy wejściach do klatek schodowych oraz doświetleniu parkingów i dojść do nieruchomości. Obecnie Spółdzielnia realizuje drugi etap, polegający na montażu zewnętrznego monitoringu wizyjnego. Do tej pory założono już około 80 kamer zewnętrznych, a w ciągu najbliższego roku planowany jest montaż kolejnych 40-tu. Łącznie zamontowanych będzie 120 kamer. Ich zasięg obejmować będzie ważniejsze skrzyżowania i dojazdy do osiedli. Monitorowane będą również parkingi, place zabaw i wejścia do klatek schodowych, natomiast już w 2019-tym roku Spółdzielnia planuje wdrażać ostatni etap polegający na zamontowaniu wewnątrz wszystkich 116-tu budynków kamer monitoringu w częściach wspólnych tj. parterach klatek schodowych i windach. W ramach realizacji programu „Bezpieczne osiedle” Spółdzielnia wykonała również ogrodzenia placów zabaw, demontaż zużytego okablowania na klatkach schodowych oraz montaż punktowego energooszczędnego oświetlenia LED-owego z czujnikami ruchu.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj