Już w sobotę 25 naukowców będzie próbowało w przystępny i atrakcyjny sposób opowiedzieć o swoich naukowych pasjach: od neurobiologii po elektronikę. Na scenie w Centrum Nauki Kopernik zmierzą się oni w półfinale konkursu FameLab. Do finału awansuje 10 najlepszych. Wstęp na wydarzenie jest wolny.

Do półfinału konkursu FameLab zakwalifikowało się 25 naukowców i to oni w sobotę 24 lutego wystąpią na scenie Centrum Nauki Kopernik. Na wystąpienie będą mieli po trzy minuty.

W tym roku dowiemy się między innymi: jakie bogactwo kryją torfowiska, dlaczego logopeda jest ważny, jak oszukać genetyczne przeznaczenie, na czym polega magnetyzm i co robi statystyka przed sądem. Ponadto naukowcy opowiedzą o drukowaniu związków emitujących światło, o egzoszkieletach, o depresji jesiennych liści, o katarze przeszkadzającym smakoszom oraz udzielą pomocy w sprawach sercowych.

W gronie występujących znaleźli się: Marta Brocka, Alina Brzęczek-Szafran, Ewa Dyk, Ruth Dudek-Wicher, Mikołaj Fedorowicz, Malwina Gabryel, Dariusz Izak, Paulina Jędrak, Katarzyna Kajukało, Sara Kasprzyk, Beata Kawczyńska, Marcin Kordas, Małgorzata Krystek, Zuzanna Łukasik, Grzegorz Piecuch, Łukasz Przepiórka, Paulina Rowińska, Anna Sibilska-Mroziewicz, Marta Siepsiak, Jarosław Sowizdraniuk, Elżbieta Surdek, Cezary Krzysztof Urbanowski, Halina Waś, Katarzyna Wertheim-Tysarowska, Emilia Witkowska Nery.

Półfinał odbędzie się w salach konferencyjnych Centrum Nauki Kopernik (2 piętro, wejście środkowe do budynku) w sobotę 24 lutego 2018, między godziną 13.00 a 19.00. Przerwa pomiędzy wystąpieniami planowana jest na 15.00 – 15.30. Wstęp na wydarzenie jest wolny, a na salę można wchodzić przez cały czas.

Konkurs FameLab jest międzynarodowym formatem, który pod egidą British Council odbywa się na całym świecie. Polską edycję już po raz siódmy współorganizuje Centrum Nauki Kopernik. Pomysł jest prosty: udostępnić naukowcom scenę i mikrofon, zapewnić wsparcie szkoleniowe.

Laureat pierwszego miejsca w finale konkursu otrzyma 25 tysięcy złotych, drugiego – 12 tysięcy złotych, trzeciego miejsca – 6 tysięcy złotych. Zdobywca nagrody publiczności – voucher na usługi językowe (kurs, egzamin językowy lub korekta tekstu), fundowany przez British Council. Dodatkowo specjalne wyróżnienie przyzna Fundacja Kościuszkowska – będzie to promesa gwarantująca trzymiesięczne stypendium naukowe w USA w wysokości 9 tysięcy dolarów amerykańskich.

Szkolenie MasterClass dla dziesięciu finalistów z zakresu komunikacji naukowej, autoprezentacji oraz wystąpień publicznych odbędzie się 16-18 marca; a finał krajowy – 19 maja 2018 roku. Międzynarodowe półfinały oraz międzynarodowy finał w brytyjskim Cheltenham zaplanowano na 5 – 10 czerwca 2018 roku.

Źródło: www.naukawpolsce.pap.pl

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj