Stoły operacyjne, zabiegi wszczepiania organów, endoskopy penetrujące najbardziej niedostępne zakątki organizmów, nowoczesny sprzęt rehabilitacyjny — 20. Piknik Naukowy przybliży związki nauki z naszym zdrowiem. Impreza odbędzie się w sobotę w Warszawie.

Jubileuszowy 20. Piknik Naukowy Polskiego Radia i Centrum Nauki Kopernik (CNK), w tym roku pod hasłem „Zdrowie”, odbędzie się na Stadionie Narodowym w Warszawie. W tegorocznej edycji imprezy udział bierze ponad 200 wystawców.

„Postęp w ochronie zdrowia jest najcenniejszym przejawem rozwoju ludzkiej cywilizacji” – czytamy na stronie internetowej CNK. Na początku XX w. przeciętna długość życia wynosiła zaledwie 31 lat – tylko trzy lata więcej niż w starożytnej Grecji. Dziś żyjemy przeciętnie o 36 lat dłużej. Coraz łatwiej i skuteczniej ingerujemy w ludzkie ciało. Wymieniamy organy, wszczepiamy endoprotezy i rozruszniki serca.

Podczas Pikniku można będzie zobaczyć ratującego życie robota chirurgicznego — Robin Heart, sterować sztucznym sercem i sprawdzić, jak wchłaniają się biodegradowalne implanty, wypróbować interfejs, łączący mózg ze sztucznymi kończynami i częściami robotów i dowiedzieć się, na co chorowali prehistoryczni ludzie czy… dinozaury.

Na stanowisku Szpitala Klinicznego im. Anny Mazowieckiej można będzie poznać codzienne życie w jednym z warszawskich szpitali, porozmawiać z lekarzami i pielęgniarkami, zobaczyć salę chirurgiczną, diagnostyczną i terapii wcześniaków.

Instytut Biocybernetyki i Inżynierii Biomedycznej PAN pokaże, jak rzeczywistość wirtualna może przyspieszać powrót do zdrowia i sprawności ruchowej, a Instytut Chemii Fizycznej zademonstruje miniaturowe laboratorium diagnostyczne, jakie w przyszłości będzie można stosować w warunkach domowych.

Fundacja Rozwoju Kardiochirurgii udostępni zwiedzającym możliwość sterowania sztucznym sercem i zademonstruje trening chirurgów na specjalnym symulatorze. Międzynarodowe Stowarzyszenie Studentów Medycyny IFMSA umożliwi przeprowadzenie operacji na pluszowym misiu – z zachowaniem sterylności i procedur takich, jak przy prawdziwej operacji.

Dzięki Fundacji Onkologii Doświadczalnej i Klinicznej można będzie na własne oczy zobaczyć nowotwór i przeprowadzić proste eksperymenty na chorych tkankach.

Instytut Chemii i Techniki Jądrowej pokaże urządzenie do radioterapii opartej na promieniowaniu pochodzącym z synchrotronu, a na stoisku Wydziału Biologii Uniwersytetu Warszawskiego będzie można nauczyć się dbać o własne mózgi dzięki ćwiczeniom rozwijającym zdolności poznawcze.

To tylko niektóre z licznych atrakcji Pikniku, największej w Europie imprezy plenerowej o tematyce naukowej. Powstał on dzięki inicjatywie i pomysłom prof. Łukasza Turskiego z Centrum Fizyki Teoretycznej PAN oraz pracowników Polskiego Radia: Krystyny Kępskiej-Michalskiej i Roberta Firmhofera (od 2006 r. dyrektora Centrum Nauki Kopernik). Pierwszy Piknik odbył się 14 czerwca 1997 r. na Rynku Nowego Miasta.

Szczegółowy program tegorocznego pikniku oraz plan rozmieszczenia poszczególnych stanowisk można znaleźć na stronie: http://www.pikniknaukowy.pl. Na terenie samego Pikniku będzie rozlokowanych osiem punktów informacyjnych.

Źródło: www.naukawpolsce.pap.pl

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj