W stronę jakości wód!

0
479

Śląskie Centrum Wody Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach zostało utworzone w 2017 roku jako międzywydziałowy zespół badawczy prowadzący zarówno działalność badawczą, rozwojową, wdrożeniową, jak i popularyzacyjną oraz edukacyjną związaną z funkcjonowaniem środowisk wodnych i gospodarką wodną.

Genezą powstania były doświadczenia i rezultaty projektu B+R „Zintegrowany System Wspomagający Zarządzaniem i Ochroną Zbiornika Zaporowego ZiZOZap”, którego liderem był UŚ w Katowicach, mówi Dyrektor dr hab. Andrzej Woźnica.

Realizacja projektu, a także uzyskane wyniki pozwoliły na utworzenie Centrum Badawczego – Śląskiego Centrum Wody, w skład którego weszli naukowcy będący obecnie pracownikami Wydziału Nauk Przyrodniczych UŚ oraz Wydziału Nauk Ścisłych UŚ.

Misją ŚCW jest wyznaczanie nowych trendów w zarządzaniu wodami, ochronie środowisk wodnych i gospodarowaniu wodami, w oparciu o zdobytą w ramach badań naukowych wiedzę. W ostatnich latach realizowaliśmy liczne projekty badawczo-rozwojowe, podkreśla Dyrektor.

Cele ŚCW:

– innowacyjne wykorzystanie dostępnych technik analizy jakości i funkcjonowania ekosystemów wodnych na potrzeby zrównoważonego zarządzania środowiskami wodnymi,

– pozyskiwanie finansowania projektów badawczych i wdrożeniowych,

– promowanie fundamentalnych praktyk postępowania z wodami i propagowanie wiedzy wśród decydentów z sektora przemysłowego i publicznego.

Centrum łączy naukę i gospodarkę, koordynuje badania w ramach krajowych i zagranicznych projektów badawczych i wdrożeniowych, realizowanych we współpracy ze specjalistami z innych jednostek naukowych oraz przedstawicielami przedsiębiorstw.

Naukowcy związani z Centrum prowadzą analizy właściwości fizycznych, chemicznych, a także ekologii wód w kontekście ich jakości. Uwypuklenie problemów jakości wód pozwala na kompleksową identyfikację przyczyn istniejących problemów środowisk wodnych i wprowadzenie prawidłowych działań naprawczych.

Warto zaznaczyć, że Śląskie Centrum Wody było pomysłodawcą i współorganizatorem Konferencji Naukowo-Technicznych organizowanych z okazji Światowego Dnia Wody, podsumowuje dr hab. Andrzej Woźnica.

Efekty działań praktycznych Centrum są oparte na wiedzy zgromadzonej w jednostce, ale również w oparciu o publikacje naukowe prezentujące najnowsze osiągnięcia badawcze uczelni krajowych i zagranicznych.

Życzymy samych sukcesów w realizacji kolejnych zadań!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj