Jak informuje GUS, w 2021 roku w Polsce z chorobą nowotworową żyło 1,17 miliona ludzi. Nowotwory to przyczyna ponad 25 procent zgonów w naszym kraju. Tę statystykę być może uda się obniżyć, a to dzięki innowacyjnym badaniom, prowadzonym przez zespół pod kierownictwem prof. dr hab. Roberta Musioła z Uniwersytetu Śląskiego. Projekt „Dualne jonofory jako wielocelowe leki przeciw nowotworom trzustki” ma realną szansę na zwiększenie skuteczności leczenia jednej z najgroźniejszych chorób współczesnego świata.
Badania nad jonoforami, czyli związkami, zdolnymi do wiązania jonów metali i ich transportu przez błony biologiczne rozpoczęły się w trakcie współpracy z Centre for Cancer Cell Biology australijskiego uniwersytetu Griffith. Początkowy etap badań skupiał się na badaniu związków wyłapujących żelazo z komórek, tak zwanych chelatorów żelaza. W ich trakcie okazało się, że związki te wiążąc jony żelaza w komórkach nowotworowych, doprowadzają do utworzenia wolnych rodników, co prowadzi do wielu uszkodzeń i w efekcie – obumarcia komórki. Co niezwykle ważne, metoda ta przejawia niską toksyczność dla komórek zdrowych, a działanie poprzez jony żelaza, licznie obecne w procesie metabolizmu glukozy sprawia, że może być niezwykle skuteczna w leczeniu nowotworów trzustki.
Badania obecnie znajdują się na etapie badań przedklinicznych. Badania prowadzone są z Uniwersytetem Jagiellońskim w Krakowie, prowadzone są także rozmowy co do współpracy z ośrodkami badawczymi w Chinach. Doprowadzenie badań do etapu wdrożenia zaowocować może nową, skuteczną metodą zwalczania nowotworów.
Badania realizowane w ramach projektu „Dualne jonofory jako wielocelowe leki przeciw nowotworom trzustki” finansowane są z środków Narodowego Centrum Nauki.