Spółdzielnia mieszkaniowa Lazurowa prężnie się rozwija, realizując przy tym sukcesywnie zamierzone plany i projekty. Prowadzoną misję przybliżył prezes zarządu, Zbigniew Gaca-Richter.

Czego dotyczą obecnie prowadzone przez Państwa działania?

Jesteśmy na ukończeniu inwestycji Lazurowa Apartamenty. Przekazanie lokali planujemy na grudzień-styczeń. Odbiory końcowe zaplanowane są zaś w z końcem listopada. Mogę śmiało powiedzieć, że wszystko wygląda bardzo dobrze, bowiem jest to budynek o naprawdę wysokim standardzie. Przyszli właściciele mieli już możliwość zobaczenia mieszkań. Ci również nie ukrywają swojego zadowolenia. Mam także nadzieję, że jesteśmy w przeddzień otrzymania zezwolenia na budowę Lazurowej Oazy, czyli zespołu domków jednorodzinnych. Organizacyjnie już jesteśmy gotowi, posiadamy pełną dokumentację. Niestety pewne problemy pojawiły się w przypadku inwestycji, które znalazły się w strefie podejścia do lotniska Okęcie, które to objęte zostało planami perspektywicznymi. Na podstawie uchwały rady miasta stołecznego Warszawy oraz postanowień władz organów nadzoru budowlanego wszystkie warunki zabudowy i pozwolenia na samą budowę w strefie oddziaływania zostały wstrzymane, a co za tym idzie, nie otrzymaliśmy warunków zabudowy na centralną część osiedla, czyli na inwestycję Lazurowa Centrum. Warunki zabudowy otrzymaliśmy natomiast na garaż wielopoziomowy, wraz z lokalami usługowymi, przy ulicy Lazurowej. Staraliśmy się o warunki zabudowy na budynek handlowo-usługowy na rogu ulicy Lazurowej oraz Sterniczej, jednak otrzymaliśmy odmowę. Jest ciągle ogromna nadzieja, że plan miejscowy zagospodarowania przestrzennego wreszcie powstanie i wszystko zacznie być realizowane w odpowiednim tempie. Wracając natomiast do zagadnień związanych z obecną eksploatacją budynków, to realizujemy m.in. inwestycję w fotowoltaikę oraz program termomodernizacji. Planujemy także instalację klimatyzacji w starszych budynkach, które to zaś będą wykorzystywały prąd, który uda nam się uzyskać z zamontowanej fotowoltaiki.

– Nasze budynki pod względem jakościowym są nieporównywalnie lepsze od tych, oferowanych często przez deweloperów, a cena metra kwadratowego mieszkania przy tym jest niższa średnio o 3000-4000 złotych. Zbigniew Gaca-Richter, Prezes Zarządu Spółdzielni Mieszkaniowej Lazurowa

Od lat stawiają Państwo także na szeroko rozumiany inteligentny rozwój. Czym on się charakteryzuje w działalności spółdzielni mieszkaniowej Lazurowa?

Nie ukrywam, że część rzeczy jest moją osobistą zasługą. Na początku, gdy przejąłem swoje obecne obowiązki, a jest to już 16 lat, założyłem sobie, że zrealizujemy pewien plan inwestycyjny. Gdyby nie przeszkody natury formalno-prawnej to na dzień dzisiejszy myślę, że mielibyśmy wybudowane około 600 mieszkań. Na ten moment mamy ich mniej, ponieważ w porównaniu do innych firm deweloperskich z terenu Warszawy, nie dostajemy w szybkim tempie pozwoleń na budowę oraz warunków zabudowy. Wracając do pytania – na inteligentny rozwój bez wątpienia wpływ ma dobra organizacja pewnych procesów. Staram się także otaczać ludźmi, którzy mają chęć do działania. To jest dla mnie podstawą. Jeżeli bowiem do tego dochodzą umiejętności, to można śmiało powiedzieć, że zmierzamy w kierunku sukcesu. Udało nam się stworzyć pewien komfort na terenie spółdzielni i nasi mieszkańcy rozumieją różne potrzeby. Najtrudniejsze było jednak przełamanie licznych przyzwyczajeń, uprzedzeń oraz bojaźni przed nowymi rzeczami. W tej chwili, jeśli zaczynamy mówić o nowych inwestycjach, to owszem są osoby sceptycznie nastawione do rozwoju, jednak znacznie większa część członków spółdzielni rozumie potrzebę systematycznego inwestowania. Spółdzielnia jest tworem, który może realizować inwestycje mieszkaniowe i my te możliwości skrupulatnie wykorzystujemy. Rozpoczęliśmy od zdrowego podziału nieruchomości, wyznaczyliśmy działki inwestycyjne i cyklicznie występujemy o warunki zabudowy, pozwolenia i w taki sposób realizujemy kolejne inwestycje. Cały czas się rozwijamy. Pamiętam, że gdy rozpoczynałem pracę spółdzielnia liczyła 1200 członków, na dzień dzisiejszy to już ponad 2000. Co ważne, środki uzyskiwane z inwestycji przeznaczamy na wykonywanie remontów. W tej chwili stworzyliśmy fundusze celowe, z których będziemy realizować wspomniane już wcześniej zadania, czyli fotowoltaikę czy termomodernizację oraz inne zamierzenia, których celem jest poprawa warunków mieszkaniowych. Realizujemy zatem główne cele, jakie stoją przed spółdzielniami, czyli zaspokajanie potrzeb mieszkaniowych członków spółdzielni oraz ich rodzin poprzez inwestycje oraz utrzymywanie obiektów w niepogorszonym stanie.

Jak zatem zmieniło się podejście mieszkańców do kwestii rozwoju spółdzielni? Początkowo wspomniał Pan o pewnych obawach i uprzedzeniach. Czy w tym zakresie również nastąpił znaczący rozwój?

Nawet najwięksi wrogowie i przeciwnicy inwestycji kupują mieszkania dla swoich dzieci. W związku z tym przekonali się do nich. Obecnie największy problem stanowi zatem przekonanie ludzi do tego, że konieczna jest budowa garażu wielopoziomowego, by rozwiązać problem parkowania na terenie osiedla. Wielu mieszkańców korzysta z tak zwanych parkingów społecznych i nie chce rezygnować z bardzo tanich miejsc postojowych, które jednak nie zapewniają komfortu utrzymania pojazdu w bezpiecznych warunkach. Mimo tego już po walnym zgromadzeniu świadomość mieszkańców znacznie się zmieniła. Członkowie wspólnoty dopytują, kiedy ruszymy z inwestycją, już planują rezerwację miejsc dla swoich pojazdów. 

Wiele spółdzielni ma problem z dostosowaniem się do wymagań rynkowych. Co przemawia zatem za spółdzielnią Lazurowa?

Każdy prezes spółdzielni sukces musi zacząć od przekonania samego siebie, że się da. My dla własnej wygodny też moglibyśmy zajmować się jedynie eksploatacją, lecz to nie leży w mojej naturze. Ja stale dążę do tego, by spółdzielnia Lazurowa się rozwijała. Czuję się związany z tym terenem, bowiem sam jestem jej członkiem, podobnie jak moja rodzina i po prostu, chcę coś po sobie zostawić.

Czy spółdzielnia Lazurowa to tylko Warszawa, a dokładnie dzielnica Bemowo?

Zapisaliśmy się do Związku Deweloperów, jako jedyna spółdzielnia mieszkaniowa w Polsce. Chcemy bowiem otrzymywać informacje z pierwszej ręki na temat stale zmieniających się przepisów, ale także w celu zainspirowania się nowymi, często innowacyjnymi pomysłami i rozwiązaniami. Stąd chęć realizacji kolejnych projektów. W momencie zakończenia inwestycji Lazurowa Oaza, natychmiast będziemy szukali terenów inwestycyjnych poza terenem spółdzielni, a wszystko po to, by realizować podobne inwestycje, gdyż dostrzegamy zainteresowanie członków spółdzielni tego typu realizacjami. W tej chwili przyglądamy się dwóm lokalizacjom. Nie chcę wywierać na sobie jednak dodatkowej presji, chcę by ten proces przebiegł w sposób naturalny i niewymuszony.

Przybliżmy zatem czym tak naprawdę jest Lazurowa Oaza

Na styku ulic Sterniczej i Okrętowej udało nam się pozyskać działkę od osób z zewnątrz. Na jej powierzchni powstanie pięć domków z dwoma apartamentami do 120 metrów kwadratowych, o dość wysokim standardzie. Dokładnie można przyjrzeć się im na stronie internetowej spółdzielni Lazurowa, klikając zakładkę inwestycje i wybierając Lazurową Oazę.

Jak wyobraża sobie Pan przyszłość budownictwa mieszkaniowego w Polsce?

Wszystko zależy od stabilizacji gospodarki. Jeśli ta zostanie osiągnięta, to ustabilizują się także ceny nośników energii, które na dzień dzisiejszy stale rosną. Ważny element stanowi także wysokość płacy minimalnej. Oczywiście jeśli będzie popyt, to będzie także podaż. Sytuację mieszkaniową w Polsce mogą rozwiązać spółdzielnie mieszkaniowe. Do tego potrzebne są jednak odpowiednie narzędzia. My posiadamy tereny, umiejętności – problem, tak jak już wcześniej wspomniałem, niestety w dalszym ciągu stanowią kwestie administracyjne, przeciągająca się biurokracja. Nasze budynki pod względem jakościowym są nieporównywalnie lepsze od tych, oferowanych często przez deweloperów, a cena metra kwadratowego mieszkania przy tym jest niższa średnio o 3000-4000 złotych. Jeżeli będziemy mieć rzetelne i rozsądne podejście do przestrzeni, którymi dysponujemy, może być lepiej. Ostatecznie, czas pokaże.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj