Uniwersytet Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy jest jednym z najmłodszych uniwersytetów w Polsce.

Dlatego właśnie poszerzanie współpracy z otoczeniem biznesowym w regionie jest powodem do dumy. Uczelnia współpracuje z biznesem na różnych płaszczyznach, m.in. poprzez wykłady przedstawicieli biznesu na uczelniach, finansowanie pracowników uczelni przez biznes, przechodzenie pracowników uczelni do biznesu, a przede wszystkim – przez wspólne projekty uczelni z biznesem.

W ramach programu Innowacje Społeczne Narodowego Centrum Badań i Rozwoju finansowanie uzyskał projekt GRADYS. Jest on realizowany przez Konsorcjum, na którego czele stoi Uniwersytet Kazimierza Wielkiego. Celem projektu jest opracowanie i wdrożenie innowacyjnego oprogramowania w postaci ćwiczeń symulacyjnych z elementami wirtualnej rzeczywistości. Narzędzie przeznaczone jest dla osób starzejących się prawidłowo oraz patologicznie.

Projekt GRADYS polega na opracowaniu rzeczywistości wirtualnej, czyli gier różnego rodzaju, które mają pomóc osobom, mającym lekkie otępienie oraz osobom bezproblemowo funkcjonującym poznawczo. Gry pomagają w czterech funkcjach psychicznych: język, pamięć, uwaga i funkcje wzrokowo-przestrzenne – tłumaczy prof. Paweł Izdebski, kierownik zakładu.

Przedsięwzięcie aktualnie jest w fazie końcowej. Badania sprawdzające już się zakończyły. Pokazują one, że gry spełniają założenia postawione na początku prac nad projektem, co jest niewątpliwym powodem do dumy. GRADYS przyczyni się do poprawy jakości życia osób po 60 roku życia poprzez podejmowaną aktywność kognitywną i jej korzystny wpływ na sprawność funkcji poznawczych.

Gdyby nie wieloletnia współpraca z prof. dr hab. Januszem Trempałą oraz sprzyjający klimat w Instytucie Psychologii, projekt mógłby nie powstać – podsumowuje profesor Izdebski. 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj