Centrum Inteligentnego Rozwoju od 2016 r. specjalizuje się w efektywnej promocji badań i powstających w ich wyniku innowacji wpływających na inteligentny rozwój. Jakub Maksymowicz rozmawia o kolejnych planowanych przedsięwzięciach z współwłaścicielami CIR i jednocześnie inicjatorami wszystkich dotychczas realizowanych przez organizację inicjatyw: Jakubem Laskowskim i Damianem Baranem.
Forum Inteligentnego Rozwoju to uznany na rynku unikalny kongres technologiczny skupiający się na promocji wszystkich etapów drogi od pomysłu na innowację do wdrożenia rozwiązania z sukcesem do praktyki gospodarczej. Podobne cele realizuje sekcja tematyczna „Rzecz o Innowacjach”. To panów autorskie pomysły. Czy są skuteczne w docieraniu do partnerów biznesowych, inwestorów, a także całego społeczeństwa?
Jakub Laskowski: Oczywiście. Na podstawie historii sięgającej 2016 r. mogę śmiało potwierdzić, że wprowadzamy nową jakość na rynek związaną z promocją badań, innowacji technologicznych oraz społecznych wśród społeczeństwa. Przez nasze kanały zaprezentowaliśmy już ok. 2000 rokujących projektów, które mają duży potencjał wdrożeniowy. Wiele z tych prac z sukcesem już funkcjonuje w przestrzeni gospodarczej. Otrzymujemy sporo sygnałów, że dzięki współpracy z nami komunikat trafia na podatny grunt.
Damian Baran: Dzieje się tak dlatego, że z racji naszego wieloletniego doświadczenia we współpracy z autorami projektów badawczo-rozwojowych doskonale znamy problemy, z jakim się spotykają na wyboistej ścieżce związanej z pracą nad daną innowacją. Wiemy, że innowacje wiążą się z nieprzewidywalnością, i potrafimy jasno przedstawić korzyści, które mogą wynikać z danego przedsięwzięcia, jeżeli wejdzie ono na rynek. Przy pomocy Forum i materiałów medialnych wykazujemy potrzebę rynkową. To niezwykle ważne, aby na nią zwracać uwagę już od samego początku trwania projektu.
Z tej przyczyny w 2024 r. zakres działań realizowanych przez CIR zdecydowanie się rozszerzy…
J.L.: Dokładnie. Coraz więcej innowatorów dostrzega, że promocja nie jest tylko dodatkiem do projektu – często pozostawianym na koniec. Dostrzegają, że staje się stałym elementem decydującym o inteligentnym rozwoju zadania czy całej organizacji. Od 8 lat w każdej edycji Forum Inteligentnego Rozwoju bierze udział od 400 do 800 osób. Natomiast z racji zwiększającego się zainteresowania — zwiększa się też liczba edycji FIR organizowanych w danym roku, ale nie tylko.
D.B.: W 2024 r. odbędą się dwie kolejne edycje FIR — dziewiąta 20-21 czerwca, a 21-22 listopada jubileuszowa, dziesiąta. Organizacja obu wydarzeń już się rozpoczęła. W styczniu zaprezentujemy pierwszych partnerów na stronie wydarzenia (www.irforum.pl przyp. red.). Jednocześnie trwa proces wyłaniania laureatów nagród FIR 2024, w tym nagrody Lider Inteligentnego Rozwoju, którą dedykujemy wyłącznie osobom, które już realnie wpływają swoją działalnością na rozwój naszego życia społeczno-gospodarczego. Na początku przyszłego roku rozpoczniemy również z naszym partnerem doświadczonym w produkcji telewizyjnej duży projekt na YouTube, który otworzy nowe możliwości promocji dla innowatorów. Życzymy zatem obecnym i przyszłym partnerom samych sukcesów w realizacji nowatorskich projektów w nadchodzącym roku.