Politechnika Łódzka chce wzbić regionalną specjalizację na wyższy poziom.

Projekt „Innowacyjne Włókiennictwo 2020+” realizowany jest w ramach Kontraktu Terytorialnego Województwa Łódzkiego. Cel to odpowiedź na specjalizację regionu, jaką jest nowoczesny przemysł włókienniczy i mody (w tym wzornictwo), które zostały wpisane w inteligentne specjalizacje obszaru Łódzkiego.

Chcemy zdobywać przewagi konkurencyjne i wykorzystać specjalizację do rozwoju gospodarczego regionu” – wyjaśnia prof. dr hab. inż. Izabella Krucińska, która odpowiada za kierowanie projektem. „Aby to osiągnąć wymagane było poniesienie nakładów oraz stworzenie całej strategii dla uzupełnienia braków w infrastrukturze, która będzie służyła nie tylko przedsiębiorcom, ale również edukacji” – dodaje.

Chodzi o dofinansowanie aparatury badawczej, która ma wypełniać lukę w zakresie nowych materiałów dla przemysłu włókienniczego oraz technologii dziewiarskich.

Pojawiają się również aspiracje, aby być silnym ośrodkiem włókienniczym w tej części Europy. Poza Wydziałem Technologii Materiałowych i Wzornictwa Tekstyliów Politechniki Łódzkiej w działalność wpisują się również instytuty badawcze. W skład konsorcjum zaangażowanego w projekt wchodzą: Instytut Technologii Bezpieczeństwa „MORATEX”, Instytut Włókiennictwa, Instytut Biopolimerów i Włókien Chemicznych oraz Centralny Instytut Ochrony Pracy – Państwowy Instytut Badawczy. Działalność tych podmiotów stanowi istotną część przedsięwzięcia.

W ramach działania dofinansowywana jest aparatura stanowiąca rozszerzenie laboratoriów akredytowanych, które umożliwiają  pozyskanie certyfikatów wyznaczanych przez Unię Europejską” – dodaje Profesor Krucińska. Odbiorcami są m. in. producenci wyrobów włókienniczych dla służb mundurowych oraz wytwórcy środków ochron osobistych.

Prace związane z inwestycjami już trwają. Zostały przeprowadzone pierwsze zakupy aparatury. Rozstrzygnięte są również europejskie przetargi na zakup specjalistycznej infrastruktury.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj