Naukowcy z Gliwickiego Oddziału Narodowego Instytutu Onkologii im. Marii Skłodowskiej-Curie – Państwowego Instytutu Badawczego pracują nad możliwością indywidualizacji leczenia onkologicznego

Rozmawiamy z dr hab. Beatą Biesagą z Gliwickiego Oddziału Narodowego Instytutu Onkologii im. Marii Skłodowskiej-Curie – Państwowego Instytutu Badawczego na temat projektu pt. „Wpływ infekcji HPV16 na biologiczne  cechy  nowotworowych  komórek macierzystych i  ich potencjał  prognostyczny  u  chorych  na  raka płaskonabłonkowego narządów głowy i szyi”

Jaki typ HPV najczęściej występuje?

Najczęstszymi typami HPV z podgrupy o dużym potencjale onkogennym są: HPV 16, 18, 59, 45, 31, 33, 52, 58, 35, 39, 51, 56 i 53. Wśród nowotworów z podgrupy o małym potencjale onkogennym najczęściej spotykane typy to  HPV 6 i 11.

Czym jest CSC?

Nowotworowe komórki macierzyste (CSC) to niewielka subpopulacja komórek w guzie, które jednocześnie wykazują nieograniczoną zdolność do samoodnowy i różnicowania w kierunku nowotworowych komórek charakterystycznych dla danego guza. Sugeruje się, że CSC mogą być odpowiedzialne nie tylko za wzrost i przerzutowanie nowotworu, ale także za jego oporność na konwencjonalne leczenie onkologiczne (radioterapię i chemioterapię) oraz nawrót choroby. Komórki macierzyste wyróżniono w niektórych typach nowotworów złośliwych, takich jak guzy mózgu, nowotwory narządów głowy i szyi, raki piersi, jelita grubego, trzustki, jajnika i prostaty.

dr hab. Beata Biesaga

Na czym polega badanie translacyjne?

Badanie translacyjne to badanie pomostowe między badaniami z zakresu nauk podstawowych i badaniami klinicznymi. Jest to badanie, które ma na celu efektywne przełożenie odkryć naukowych do praktyki klinicznej, przyspieszając tym samym wprowadzenia do kliniki nowych narzędzi diagnostycznych czy też terapii.

Główny cel projektu?

Podsumowania wielu badań klinicznych ujawniły, że chorzy na raka gardła środkowego z infekcją HPV16 charakteryzują się lepszym rokowaniem niż chorzy niezakażeni. Grupa z infekcją nie jest jednak jednorodna pod względem rokowania i u ponad 40% chorych dochodzi do progresji nowotworu. Wyróżnienie przed leczeniem przeciwnowotworowym chorych na raka gardła środkowego z infekcją HPV16 o dobrym i gorszym rokowaniu jest szczególnie istotne ze względu na toczące się obecnie badania kliniczne dotyczące możliwości zmniejszenia intensywności leczenia przeciwnowotworowego u chorych HPV dodatnich. Głównym celem aplikacyjnym mojego projektu była zatem analiza różnic w możliwości przewidywania odpowiedzi na terapię przeciwnowotworową przed rozpoczęciem leczenia na podstawie markerów nowotworowych komórek macierzystych między podgrupą chorych na raka gardła środkowego z infekcją HPV16 i podgrupą chorych na ten sam typ nowotworu, ale bez tej infekcji. 

Dziękujemy za rozmowę i życzymy samych sukcesów.

Sebastian Wach

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj