Wrocławianie w mikroprzedsiębiorstwach

0
147

Ponad 128 tysięcy wrocławian i wrocławianek pracuje w mikrofirmach, czyli tych najmniejszych, zatrudniających do 10 osób firmach, które są siłą napędową rozwoju lokalnej i regionalnej gospodarki.

Warto przypomnieć, że aż 97% wszystkich wrocławskich firm to mikroprzedsiębiorstwa. W skali kraju w tego typu firmach pracuje ponad 4 miliony Polaków. We Wrocławiu jest to ponad 128 tysięcy osób, czyli 33% Wrocławian pracujących w firmach działających w mieście.

Największą liczbę osób zatrudniają we Wrocławiu mikrofirmy działające w sektorach takich jak handel i naprawa pojazdówdziałalność profesjonalna, naukowa i techniczna oraz budownictwo. Pracuje w nich kolejno 22%, 17% i 11% osób zatrudnionych w przedsiębiorstwach działających we Wrocławiu. Warto też dodać, że ponad 10 tysięcy osób zatrudnionych jest w mikrofirmach operujących w branży informacyjno-komunikacyjnej (np. firmy zajmujące się informatyką, telekomunikacją czy produkcją filmów). Nie można zapomnieć również o branżach takich jak gastronomia i zakwaterowanie oraz transport i magazynowanie zatrudniających po ponad 5 tysięcy pracowników, ale też tzw. sektorze pozostałych usług, do których zaliczają się np. salony fryzjerskie, pralnie, pracownie szewskie i inne, czasem nietypowe, rzemieślnicze punkty usługowe.

Raport Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości z 2020 roku pokazał, że mikrofirmy, to przedsiębiorstwa, cechujące się największą rentownością. Na przestrzeni ostatnich lat obserwuje się pozytywny trend rozwojowy pokazujący, że rośnie nie tylko ich liczba, ale też: wartość ich produkcji, przychody, a także liczba zatrudnionych. Raport wskazał też, że wynagrodzenia w mikrofirmach w ostatnich latach rosną szybciej niż przeciętnie w sektorze przedsiębiorstw. W roku 2018 w porównaniu do 2008 r. przeciętne wynagrodzenie w mikrofirmach wzrosło o 79,2%! 

Projekt Wrocławskiego Parku Technologicznego „Bez mikro nie ma makro” to projekt, który skupia wokół siebie wrocławskie organizacje i instytucje związane ze wspieraniem mikroprzedsiębiorczości. Już dziś ambasadorami projektu są: Dolnośląska Izba Rzemieślnicza, Dolnośląska Izba Gospodarcza, Uniwersytet Ekonomiczny we Wrocławiu, Agencja Rozwoju Aglomeracji Wrocławskiej i Biuro Rozwoju Gospodarczego Urzędu Miejskiego Wrocławia.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj