Najnowsze rozwiązania wypracowane przez Fiab Sp. z o.o. Sp. k. staną się przełomem w technologii łączenia tworzyw sztucznych.

Projekt nr POIR.01.01.01-00-0012/15 współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego (POIR 2014-2020), dotyczący opracowania maszyn nowej generacji do łączenia tworzyw sztucznych takich jak: PVC, silikon, teflon, etylen, przy wykorzystaniu energii elektromagnetycznej – jest już na ukończeniu.

– Wszystkie rozwiązania, które powstały w ramach projektu, same w sobie są innowacją produktową. Zespół badawczy FIAB we współpracy z Wydziałem Elektronicznym Politechniki Wrocławskiej oraz przedsiębiorstwem Am-Pm Sławomir Drażba, przez 33 miesiące pracował nad pięcioma innowacyjnymi prototypami do łączenia tworzyw sztucznych – mówi Wioletta Kozłowska-Pęciak, Dyrektor Centrum Badawczo-Rozwojowego FIAB.

Sam projekt w trakcie realizacji wymagał wiele zaangażowania i cierpliwości. Przy zgrzewarkach wysokiej częstotliwości głównym wyzwaniem było zbudowanie generatora lampowego pracującego w przedziale częstotliwości 40,66÷40,70 MHz i ustabilizowanie jego pracy. Dotychczasowe rozwiązania spółki ograniczały się tylko do 27,12MHz.

Spółka w pierwszej kolejności wykonała wersję laboratoryjną generatora, który został przebadany w warunkach zbliżonych do rzeczywistych. Na podstawie uzyskanych wyników przyjęto wytyczne projektowe dla wersji prototypowej. Wytworzenie i badania prototypu generatora, objęło cały etap Prac Rozwojowych projektu.

– Warto podkreślić, że niekoncesjonowane pasmo IMS generatora znajduje się w granicach 40,66MHz – 40,70MHz. Mamy do dyspozycji tylko 0,04 MHz i musimy w trakcie procesu zgrzewania, przy bardzo dużej zmienności obciążenia, utrzymać się w ramach tego pasma. Brak stabilności częstotliwości roboczej  może spowodować pracę w pasmach dedykowanych dla innych odbiorców. Stabilność częstotliwościowa pracy urządzenia  jest jednym z elementów kluczowych– wyjaśnia Rafał Jabłoński, Prezes FIAB Sp. z o.o. Sp. k.

W wyniku prac trwających od końca 2015 roku udało się zaprojektować i wykonać pięć innowacyjnych maszyn i urządzeń nowej generacji do łączenia tworzyw sztucznych. Aktualnie kończone są testy ostatniego z opracowanych prototypów –  generatora tranzystorowego o częstotliwości roboczej 27,12MHz wraz z dedykowanym automatycznym regulatorem mocy wyjściowej 8 kW.

Przełomem na skalę światową jest złamanie bariery 5 kW mocy wyjściowej. Przeprowadzona w 2015r. analiza stanu techniki wykazała, że rynek oferuje parametr 5kW dla procesu napylania plazmy a w technice łączenia tworzyw wartość graniczna wynosiła 3kW. Różnica pomiędzy generatorem lampowym, a tranzystorowym jest ogromna – wystarczy wymienić: 6-krotnie dłuższą żywotność pracy, błyskawiczne osiąganie zadanych parametrów czy zwiększona wydajność i stabilność pracy.

– Rezultaty projektu cechuje również m.in. niższa masa całkowita, zwiększona wydajność pracy, uproszczony system sterowania czy łatwość dostępu do miejsc newralgicznych dla operatorów czy służb utrzymania ruchu – wyjaśnia Wioletta Kozłowska-Pęciak, Dyrektor Centrum Badawczo-Rozwojowego FIAB.

Maszyny budowane przez spółkę FIAB Sp. z o.o. Sp. k. są dostosowywane do indywidualnych wymagań klienta.

– Oczywiście w naszym portfolio posiadamy szereg maszyn standardowych, jednak jeśli otrzymamy zamówienie na rozwiązanie ze ściśle wyznaczonymi parametrami, to jego wykonanie nie stanowi problemu. Jesteśmy w stanie dostosować maszynę do potrzeb nawet najbardziej wymagającego klienta – mówi Tomasz Karolczak, Kierownik działu B+R MP2 Maszyn Prototypowych.

Zwykle precyzowane są takie wymagania jak: sposób, w jaki powinna pracować maszyna, ilu operatorów będzie ją obsługiwało, w jakim środowisku ma funkcjonować, jakie mają być finalne produkty oraz jakiej oczekuje się wydajności procesu. Na podstawie tych danych zespół CBR dokonuje weryfikacji wykonalności każdego zlecenia. Po spełnieniu wszystkich założeń, odbiorca otrzymuje maszynę dopasowaną do jego indywidualnych potrzeb.

FIAB Sp. z o.o. Sp. k. chcąc być na bieżąco z ofertą, testuje różnego rodzaju materiały i dobiera zarówno technologię tworzenia, jak również użytą technikę łączenia.

Do tej pory byliśmy liderem jeśli chodzi o łączenie głównie polichlorków winylu(PVC). Równie mocną pozycję postanowiliśmy wypracować w dziedzinie łączenia innych tworzyw sztucznych. Tak powstała idea, która pozwoliła na rozkwit realizację projektu w ramach naszego Centrum Badawczo-Rozwojowego – wspomina Rafał Jabłoński, Prezes Fiab Sp. z o.o. Sp.k.

Wrocławska spółka specjalizuje się w wytwarzaniu zgrzewarek stacjonarnych i jezdnych wysokiej częstotliwości. Dzięki zastosowaniu najnowszych technologii, ich produkty znajdują swoje zastosowanie między innymi w takich dziedzinach jak: transport, lekka architektura, przemysł motoryzacyjny, medycyna, przemysł reklamowy oraz przemysł poligraficzny.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj