Wzmocnienie potencjału sektora kosmicznego w Polsce, czyli razem można więcej.

Klaster Inżynierii Kosmicznej i Satelitarnej to powiązanie kooperacyjne niezależnych przedsiębiorców oraz organizacji badawczych i instytucji otoczenia biznesu. Misją ich działalności jest wzmocnienie potencjału sektora kosmicznego poprzez stworzenie platformy wymiany danych w ramach współpracy przedsiębiorstw krajowych i zagranicznych. Dzięki temu możliwe jest stworzenie warunków dla efektywnej współpracy pomiędzy przedsiębiorstwami z branży technologii kosmicznych i satelitarnych.

– Wraz ze zmianą sytuacji politycznej spodziewamy się wielu nowych elementów strategii państwa w zakresie rozwoju sektora kosmicznego. Chcemy uczestniczyć w budowie tej strategii. Zależy nam na powstaniu silnej branży satelitarnej i kosmicznej. Organizacyjnie jesteśmy do tego bardzo dobrze przygotowani. Od końca maja 2014 roku stworzyliśmy strukturę organizacyjną Klastra, radykalnie wzrosła liczba jego członków, przekraczając 50 podmiotów. We współpracy z Polską Platformą Inżynierii Kosmicznej oraz firmami zorientowanymi na aktywne kreowanie projektów sektorowych, opracowaliśmy Studium Wykonalności dla Programu Sektorowego Innospace. Studium to, aczkolwiek niedoskonałe pokazało potencjał współpracy partnerów działających w porozumieniu. Takie formy współpracy planujemy również w przyszłości – mówi wiceprezes zarządu NAPTA S.A. dr Jacek Szczepaniak.

Klaster, Wojskowa Akademia Techniczna oraz NAPTA S.A. ściśle współpracują z Thales Alenia Space oraz Airbus Defence & Space – dwoma wiodącymi ośrodkami technologii kosmicznej w Europie działającymi w obszarze cywilnych i wojskowych technologii satelitarnych. Taka współpraca to dla nas możliwość korzystania z ich bogatego doświadczenia oraz pozyskania go przy nowych realizacjach– opowiada wiceprezes.

Rynek kosmiczny jako całość jest w Polsce mniej rozwinięty niż w przodujących krajach Unii Europejskie, dlatego wykorzystywanie doświadczeń spółek zagranicznych i współpraca z nimi jest nieunikniona. Dzięki tej współpracy Klaster może wspierać innowacyjne działania poprzez inicjowanie i koordynowanie wspólnych projektów badawczych, rozwojowych i wdrożeniowych.

Uczestniczące w Klastrze przedsiębiorstwa, uczelnie wyższe cywilne i wojskowe oraz instytucje naukowo badawcze działając wspólnie przyśpieszą rozwój sektora kosmicznego i będą w stanie wyodrębniać i wspierać najlepsze istniejące idee i technologie.

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj