Rozwój podręcznych ultrasonografów pozwala na szerokie upowszechnienie diagnostyki nowotworów piersi – najczęstszego nowotworu u kobiet. Wychodząc naprzeciw potrzebom, kolejne pokolenie wychowanków prof. Leszka Filipczyńskiego i prof. Andrzeja Nowickiego – pionierów i nestorów polskiej ultrasonografii, w oparciu o badania prowadzone w Zakładzie Ultradźwięków IPPT PAN, buduje system wspomagający, przyspieszający a jednocześnie obiektywizujący diagnostykę ultradźwiękową w wykrywaniu i ocenie zmian nowotworowych piersi. System w zamyśle będzie łatwy w integracji (oprogramowanie jako usługa) i będzie wspomagał procesy diagnostyki ultrasonograficznej niezależnie od stosowanego sprzętu

Zespół badaczy pod kierownictwem dr Norberta Żołka prowadzi w Zakładzie Ultradźwięków Instytutu Podstawowych Problemów Techniki Polskiej Akademii Nauk badania dotyczące metod wspierających i optymalizujących diagnostykę medyczną w zakresie diagnostyki nowotworów (w szczególności tych najbardziej rozpowszechnionych na świecie wśród kobiet – nowotworów piersi) z wykorzystaniem ultradźwięków.

Interdyscyplinarne badania łączące wiedzę kliniczną, informatyczną, nauki fizyczne i matematyczne są skupione na pogłębionej analizie danych ultradźwiękowych, podkreśla dr Żołek,

Badacze starają się zastosować i usprawnić opracowywane w Zakładzie Ultradźwięków IPPT PAN od lat metody analizy danych ultrasonograficznych i powiązać je z metodami opartymi na sztucznych sieciach neuronowych i zautomatyzowanym wnioskowaniu do wiarygodnego i funkcjonalnego wsparcia diagnostyki nowotworów, dodaje.

Opracowywane elementy systemu będą wspierać i optymalizować zarówno procesy edukacyjne adeptów radiologii jak i bezpośrednio proces diagnostyczny w różnych jego aspektach.

Ponieważ badacze mają niewiele czasu danego przez NCBiR na realizację zaplanowanych działań – spełniają więc kryteria określone przez Leonarda Bernsteina – „Aby osiągnąć wielkie rzeczy, potrzebne są dwa elementy: plan i nie dość dużo czasu”.

Życzymy samych sukcesów! Redakcja rzeczo.pl

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj