Naukowcy odkryli unikalne połączenia pomiędzy hipokampem (miejscem w mózgu, które odpowiada za pamięć) i obszarami odpowiadającymi za węch u ludzi. Badania zostały przeprowadzone w ośrodku Northwestern Medicine z siedzibą w Chicago, a ich wyniki opublikowano w czasopiśmie „Progress in Neurobiology”. Gdy jeden ze zmysłów zostaje pobudzony do wspomnień, pozostałe również ulegają aktywacji. Przy czym wspomnienia zapachowe są wyjątkowo trwałe w porównaniu z innymi.

Naukowcy od dawna zastanawiali się, jaki jest neurologiczny mechanizm zjawiska, które polega na przypominaniu sobie całego zdarzenia z przeszłości wyłącznie na podstawie związanego z nim zapachu. Dlaczego wystarczy zapach perfum używanych przez byłą sympatię, by wyczarować nam dokładne wspomnienie sytuacji z przeszłości?

Naukowcy z Chicago odkryli „autostradę” łączącą ośrodek pamięci w mózgu z węchem, dzięki czemu lepiej rozumieją mechanizmy, rządzące ludzkimi zmysłami. Odkrycia mogą w przyszłości pomóc m.in. w opracowaniu nowych metod leczenia utraty węchu związanej z COVID-19.

Badania zyskują na znaczeniu z powodu epidemii koronawirusa. Jednym z objawów COVID-19 jest bowiem utrata węchu. – Zrozumienie sposobu, w jaki zapachy wpływają na nasze mózgi, w tym wspomnienia, poznanie i więcej, jest ważniejsze niż kiedykolwiek – zauważa Zelano. – Istnieje pilna potrzeba lepszego poznania układu węchowego, co może pomóc w zrozumieniu przyczyn utraty węchu związanej z COVID-19 i opracowania skuteczniejszych metod leczenia.

Więcej na stronie;

https://dzienniknaukowy.pl/zdrowie/zapachy-moga-wywolywac-silne-wspomnienia-nowe-badania-tlumacza-dlaczego

Sebastian Wach

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj