Interaktywny robot do nauki języków, nowe energooszczędne źródła światła i oczyszczające powietrze nanocząsteczki – to niektóre projekty młodych, polskich innowatorów, wyróżnionych w krajowej edycji konkursu „Innovators Under 35”.

Organizatorem konkursu jest „MIT Technology Review” – najstarszy magazyn poświęcony technice, którego wydawcą jest renomowany Massachusetts Institute of Technology.

Do krajowej edycji konkursu „Innovators Under 35” zgłosiło się w tym roku ponad 100 młodych innowatorów. Spośród nich wybrano 10 autorów najlepszych projektów. W konkursie wyróżnieni zostali zarówno przedstawiciele świata naukowego, jak i młodzi przedsiębiorcy.

Wśród najlepszych znalazła się Marta Bojarska z University of Duisburg, która opracowała nanocząsteczki oczyszczające z zanieczyszczeń powietrze i wodę. Z kolei Przemysław Data z Politechniki Śląskiej pracuje nad nowymi energooszczędnymi źródłami światła, zmniejszającymi emisję dwutlenku węgla. Paweł Góra z Uniwersytetu Warszawskiego jest autorem oprogramowania optymalizującego ruch samochodowy. Kolejny z wybrańców: Paweł Jarmołkowicz z firmy Harimata stworzył testy, które pomagają w diagnozowaniu zaburzeń takich jak np. autyzm. Jan Kędzierski z FLASH Robotics zgłosił do konkursu interaktywnego robota, który będzie uczył dzieci języków obcych. Oskar Kiwic z CardioCube został zaś wyróżniony za zastosowanie sztucznej inteligencji do wspomagania funkcjonowania pacjentów z chorobami serca.

Z kolei architekta Jerzego Latkę z firmy ARCHI-TEKTURA doceniono za stworzenie tekturowych schronień dla ludzi, którzy stracili swoje domy (np. dla uchodźców czy ofiar klęsk żywiołowych). Rafał Lipiński z firmy Hufsy jest autorem platformy bankowej przeznaczonej dla małych przedsiębiorców opartej na technologii blockchain i uczeniu maszynowym. Agata Skwarczyńska z Politechniki Rzeszowskiej została wyróżniona za opracowanie konstrukcji wspomagającej regenerację uszkodzonej tkanki, która może stanowić alternatywę dla przeszczepów. Ostatnią z wyróżnionych osób jest Wiktor Warchałowski z firmy Airly, twórca sensorów, które stosują sztuczną inteligencję i uczenie maszynowe do tworzenia prognoz jakości powietrza.

Spośród najlepszych wynalazców krajowych edycji konkursu wyłonieni zostaną najciekawsi młodzi europejscy innowatorzy – zwycięzcy „Innovators Under 35 Europe”. 35 zwycięskich projektów zostanie oficjalnie nagrodzonych podczas gali finałowej, która odbędzie się 14 września br. w Paryżu.

Autorzy zwycięskich projektów zostaną zaproszeni do udziału w prestiżowej, corocznej konferencji EmTech France, organizowanej przez „MIT Technology Review”. Konferencja umożliwia zaprezentowanie najnowszych trendów i odkryć w świecie technologii. Najbliższa jej edycja odbędzie się 10 i 11 października w Tuluzie we Francji i zgromadzi najważniejszych przedsiębiorców i naukowców z całego świata. 35 zwycięzców dołączy również do międzynarodowej społeczności Innovators Under 35 zrzeszającej ponad 250 europejskich innowatorów – zwycięzców poprzednich edycji, wybranych spośród 4 tys. kandydatów.

Konkurs „Innovators Under 35” jest organizowany od 1999 roku w USA, a od 2011 r. utalentowani innowatorzy poszukiwani są również w innych częściach świata m.in. w Europie. Europejskie edycje konkursu odbywają się w Niemczech, Francji, Hiszpanii, Belgii oraz w Polsce.

Wśród dotychczasowych laureatów konkursu znajdują się m.in. Konstantin Novoselov (laureat Nagrody Nobla w dziedzinie fizyki), Max Levchin (założyciel firmy PayPal), David Karp (założyciel Tumblr), Sergey Brin (założyciel Google) czy Linus Torvalds (założyciel Linux).

Źródło: www.naukawpolsce.pap.pl

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj