dr hab. inż. Mariusz Hetmańczyk - Kierownik Zespołu ds. Kontaktu z Rynkiem
dr hab. inż. Mariusz Hetmańczyk - Kierownik Zespołu ds. Kontaktu z Rynkiem

Każdą ze światowych gospodarek napędza przemysł, jednak zmianom podlega postrzeganie produktu. Obecnie produkt o największej wartości stanowią dane stosowane w sterowaniu, analityce, profilowaniu klientów, itp. Zastanawiający jest fakt, że przemysł wytwórczy odbierany jest jako drugorzędny aktor – chociaż jest on nadal główną siłą napędową każdej gospodarki. Wytwarzanie i następująca po niej konsumpcja to znak naszych czasów. Chcąc wytwarzać więcej, częściej, taniej i szybciej musimy polegać na produkcji masowej. Pozostaje jeszcze czynnik ludzki, chcemy produktu odróżniającego się od innych. Jak to pogodzić?

Automatyzacja i robotyzacja załatwiają kwestie zwiększenia wydajności, poprawy jakości oraz zmniejszenia kosztów. Z drugiej strony chcemy pracować w komfortowych warunkach, eliminując czynniki niekorzystnie wpływające na nasze zdrowie i samopoczucie. Tutaj pojawia się idea Przemysłu 4.0, z systemami cyberfizycznymi CPS (inteligentne systemy łączące zaprojektowane przez inżynierów sieci interakcji komponentów fizycznych i obliczeniowych). Czyli jednak technologia odgrywa wiodącą rolę, a gdzie człowiek? Od pewnego czasu mówi się o bezwarunkowym dochodzie podstawowym, tj. świadczeniu pieniężnym wypłacanym przez państwo każdemu obywatelowi, niezależnie od wykonywania przez niego pracy.

Pojawia się wiec pytanie, jak w przyszłości zabezpieczyć wspominanie świadczenia? Znane dotąd rozwiązania mogą okazać się całkowicie bezużyteczne. Klasyczna automatyzacja i robotyzacja nie istnieją bez czynnika ludzkiego, bez inteligencji. W przypadku Przemysłu 4.0 z pomocą przychodzi sztuczna inteligencja, która w pewnym (wąskim na ten moment) zakresie zastępuje człowieka w żmudnych, powtarzalnych czynnościach. Musimy wiec dążyć w kierunku budowy autonomicznych systemów CPS, nie zapominając jednak o ich bezpieczeństwie. Podejmując wyzwanie cyfryzacji dowolnego obszaru przedsiębiorstwa należy mieć na względzie zabezpieczenie danych, stabilności i ciągłości procesów.

dr hab. inż. Mariusz Hetmańczyk – Kierownik Zespołu ds. Kontaktu z Rynkiem

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz komentarz!
Wprowadź swoje imię

*