40- letnie doświadczenie, imponujące kompetencje oraz kilkanaście realizowanych projektów to klucz do sukcesu Centrum Teledetekcji – jednego z czterech filarów Instytutu Geodezji i Kartografii.

Centrum Teledetekcji zajmuje się dostarczaniem oraz opracowaniem informacji z różnych pułapów, takich jak lotniczy i satelitarny czy pułap naziemny. Dane dotyczą prognozy plonów, biomasy leśnej, monitorowania obszarów bagiennych oraz wszelkich zagrożeń środowiska, jak np. pożary, powodzie czy susze oraz działalności związanej z deformacjami terenu i zmianami dotyczącymi użytkowania terenu. Ponad to Centrum dostarcza kompleksowych danych dla sektora rolnego. Informacje te są dostarczane nie tylko do Głównego Urzędu Statystycznego ale również do firm ubezpieczeniowych oraz indywidualnych rolników Centrum Teledetekcji realizuje obecnie projekt ASAP, którego celem jest dostarczenie operacyjnego serwisu opartego na danych satelitarnych dla sektora rolnego w Polsce, z potencjałem na rozszerzenie rynku odbiorców.

– Centrum Teledetekcji poprzez projekty buduje kompetencje niezwykle potrzebne na rynku europejskim. ASAP jest pierwszym projektem typowo aplikacyjnym, którego celem jest w mniejszym stopniu budowa kompetencji, a w większym wykorzystanie tych już istniejących, które przez wiele lat były budowane przez Centrum. – tłumaczy Martyna Gatkowska – Project Manager

Celem projektu jest dostarczenie komercyjnego, działającego w pełni operacyjnie serwisu dla rolnictwa. Forma bogatej platformy internetowej ma na celu przyciągnięcie uwagi potencjalnych klientów takich jak Ośrodki Doradztwa Rolniczego czy rolników indywidualnych. Oferta jest bardzo bogata. Zawiera zarówno projekty darmowe, jak również szeroko pojętą ofertę komercyjną. Warto dodać, że informacja satelitarna zostaje wsparta odpowiednią wiedzą ekonomiczną i badaniami terenowymi. W ramach projektu, produkty z oferty podstawowej dostarczane są obecnie dla ponad 300 działek w Polsce.

Warto podkreślić, iż jednym z celów Centrum Teledetekcji jest uświadomienie potencjalnych odbiorców o tym, że dane przez nich dostarczane są najlepszym wyjściem pod kątem efektywności i operacyjności.

– Jeżeli mamy czysty obraz satelitarny, którym my dysponujemy, to jest on niewspółmiernie lepszy od tego, który dają nam drony. Wiemy kiedy należy wykorzystać zdjęcia, z jakiego okresu, aby zrobić prognozę plonów. Chcemy dać czas rolnikowi, aby mógł za pomocą swoich metod agronomicznych i agrotechnicznych spowodować, że uzyska lepsze plony niż w tej chwili są prognozowane. Takie dane jesteśmy w stanie dostarczyć co najmniej raz na 10 dni, ale również częściej wykorzystując dane satelitarne z programu COPERNICUS. – podkreśla Pani Profesor Katarzyna Dąbrowska-Zielińska – Kierownik Centrum Teledetekcji

Działania Centrum skierowane są do bardzo szerokiej gamy odbiorców. Bardzo pomocne wydają się być dane, które posiada ta instytucja w kontekście szkód, jakie mogą wystąpić na obszarach należących do gospodarstw rolniczych, gmin czy samorządów. W każdej działalności przydatne są analizy geoprzestrzenne, sporządzane na podstawie danych aktualnych jak i archiwalnych. Centrum Teledetekcji posiada wszelkie kompetencje do dostarczania informacji na podstawie danych, które gromadzi.


Centrum Teledetekcji ma wieloletnie doświadczenie w prowadzeniu badań naukowych i prac badawczo-rozwojowych w zakresie wykorzystywania zdjęć lotniczych i satelitarnych do pozyskiwania informacji o obiektach, zjawiskach i procesach zachodzących na powierzchni Ziemi. Współpraca z Centrum Teledetekcji to gwarancja profesjonalizmu, popartego doświadczeniem, niezbędne bazy danych naziemnych, lotniczych i przede wszystkim satelitarnych jak również infrastruktura, niezbędna do wykonywania zaawansowanych analiz przestrzennych. Zostało założone w 1976r. Obecnie w Centrum realizowane są różnorodne tematy badawcze przy wykorzystaniu danych optycznych, radarowych i termalnych.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj