Przepływy turbulentne i towarzyszący im transport cząstek to zjawiska powszechnie występujące w przyrodzie. Burze piaskowe, unoszone wiatrem popioły, smog, erupcje wulkanów wpływają na pogodę w naszej strefie klimatycznej. Zatem dokładne poznanie mechanizmów oddziaływania cząstek z turbulencją jest cenną wiedzą w zastosowaniach meteorologicznych. Przepływy z cząstkami występują także w różnych branżach przemysłu oraz dziedzinach pokrewnych, związanych z energetyką i motoryzacją. Przykładami takich zastosowań są: spalanie pyłu węglowego w kotłach energetycznych, transport pneumatyczny, spalanie mieszanki paliwowo-powietrznej w silnikach.

Badania dr hab. Rosy koncentrują się wokół zagadnień związanych z dynamiką procesów chmurowych, w szczególności tych, które dotyczą formowania opadów atmosferycznych. Dynamika tych układów ma zazwyczaj złożony i nieuporządkowany charakter. Z tego względu opis matematyczny napotyka duże trudności a obliczenia numeryczne, prowadzone nawet z wykorzystaniem najnowocześniejszych superkomputerów są bardzo kosztowne.

dr hab. Bogdan Rosa

Zaawansowany kod obliczeniowy rozwijany przez Bogdana Rosę to nowatorskie narzędzie badawcze, które pozwala zdobyć wiedzę nieosiągalną w inny sposób, np. pomiary lotnicze, eksperymenty laboratoryjne oraz urządzenia teledetekcyjne.  

– Moim narzędziem badawczym jest zaawansowany obliczeniowo program komputerowy, obliczenia prowadzimy z zastosowaniem tysięcy procesorów jednocześnie, dzięki temu poznanie specyfiki złożonych procesów chmurowych jest możliwe. Obliczenia prowadzimy w polskich centrach superkomputerowych, dodaje dr Rosa.

– Zdobyta wiedza powinna przyczynić się opracowanie ulepszonych parametryzacji formowania opadu (deszcz, śnieg, grad, krupa) w numerycznych prognozach pogody, a w konsekwencji poprawić dokładność i sprawdzalność tych prognoz, kończy dr Rosa.

Sebastian Wach

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj