Natura wyposażyła nas w wiele mechanizmów chroniących przed drobnoustrojami chorobotwórczymi. Pierwszym narządem, który styka się z bakteriami i wirusami jest nasz nos!

Warto zadbać o błonę śluzową nosa i zatok zwłaszcza w czasie pandemii koronawirusa. To śluz produkowany w obrębie jam nosa jest pierwszą warstwą ochronną. Mechanizmy obronne znajdujące się w nosie, czy gardle nie zawsze działają prawidłowo, a wówczas ich zdolność do wychwytywania drobnoustrojów chorobotwórczych jest osłabiona.

Wystarczy suche powietrze np. w domu z powodu ogrzewania, aby błona śluzowa nosa zaczęła produkować mniej śluzu. To sytuacja idealna dla wirusów i bakterii, żeby nas zaatakować.

To nos jest głównym filtrem dla drobnoustrojów, podkreśla laryngolog otorynolaryngolog Agnieszka Dmowska-Koroblewska z Centrum Medycznego MML w Warszawie.

Warto zadbać o drożność naszego nosa.

Warto także nawilżać błonę śluzową jam nosa preparatami lub zwiększać wilgotność powietrza, które dociera do naszego nosa, podkreśla Pani Doktor. Sprawdzają się również spreje do nosa, mające składniki wspomagające nawilżenie.

Źródło PAP;

https://www.pap.pl/aktualnosci/news%2C827181%2Cw-okresie-pandemii-warto-wzmacniac-bariere-ochronna-nosa.html

Sebastian Wach

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz komentarz!
Wprowadź swoje imię

*