W Lublinie pracują nad polepszeniem aktywności studentów i absolwentów.

Katolicki Uniwersytet Lubelski Jana Pawła II realizuje projekt mający pozytywnie wpłynąć na aktywność studentów oraz ich przyszłość jako absolwentów na rynku pracy. Dlaczego nazwa “Aktywny Student – Aktywny Absolwent”? Wyjaśnia pani Prorektor ds. Nauki i Kształcenia dr hab. Iwona Niewiadomska, prof. KUL

– działania skupiają się na przygotowaniu studentów pod kątem kompetencji merytorycznych tak, aby byli oni w stanie nie tylko zdobywać wiedzę podczas zajęć, ale przede wszystkim być zdolnymi do jej wykorzystania i kreowania samodzielnie swojej aktywność na rynku pracy. Chodzi o przygotowanie ich do podejmowania różnych zawodów.

Wszystkie działania projektu skupiają się na ostatnich rocznikach studiów I stopnia, II stopnia oraz jednolitych magisterskich, zgodnie z warunkami konkursu. Jeśli chodzi o absolwentów to dotyczy ich jedynie ewaluacja wcześniejszych działań pod kątem sprawdzania ich sytuacji zawodowej.

– Warto zwrócić uwagę na dwa istotne elementy – dodaje Pani Prorektor. Jeden z nich to współpraca uniwersytetu z przedsiębiorcami, tak aby przygotować myślących i kreatywnych pracowników. Drugim jest uczestnictwo w tym przedsięwzięciu przy zachowaniu tzw. „ogólnouniwersyteckiego” charakteru studiów.

Wszystko odbywa się we współpracy przedsiębiorców z uczelnią oraz mentorami wskazującymi kompetencje kształtowane na uniwersytecie. Trzeba dodać, że współpraca ta wzbogaca także wiedzę samych mentorów i przedstawicieli rynku pracy. Uczą się od siebie nawzajem tego, w jaki sposób funkcjonują obszary związane z ich działalnością.

Istotną wartością działania są zajęcia projektowe studentów, podczas których mają szanse kreowania samego siebie jako specjalisty przygotowanego wszechstronnie do aktywności na rynku pracy.

 

 

 

Jakub Maksymowicz

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj