Las to dla wielu miejsce wyciszenia i odpoczynku. To dom dla licznych istot oraz nieodłączny element eko-systemu. Wśród wielu pozytywnych aspektów brytyjscy naukowcy wysnuli jednak kilka zaskakujących wniosków – masowe zalesianie nie zawsze musi być korzystne.
Ciekawe wyniki badań zaprezentowali naukowcy z brytyjskiego Uniwersytetu w Sheffield, we współpracy z uniwersytetami w Leeds i Cambridge. Obiektami badawczymi zostały modele komputerowe symulujące lądy, oceany i atmosferę, za których pośrednictwem zbadano wpływ zalesiania na przyszłe scenariusze klimatyczne. Wyniki obserwacji okazały się bardzo ciekawe. Wynika z nich, że chociaż zalesianie zwiększa absorpcję dwutlenku węgla z atmosfery, to jednocześnie zmienia jej skład i zaciemnia powierzchnię lądów, co zmniejsza ich potencjał w zakresie przeciwdziałania zmianom klimatycznym.
Nowatorski sposób badania
W trakcie badania zastosowano dwa scenariusze. Pierwszy z nich zakładał minimalne podjęte przez ludzi wysiłki na rzecz przeciwdziałania zmianom klimatu, drugi zaś szeroko zakrojone środki łagodzące globalne ocieplenie, w tym zalesianie. W wyniku eksperymentu okazało się, że proces masowego sadzenia nowych drzew nie tylko zmniejsza współczynnik odbicia powierzchni ziemi, ale także zmienia stężenie innych gazów cieplarnianych, czyli metanu i ozonu w atmosferze. Dodatkowo skutkuje to zwiększeniem zawartości aerozoli. W praktyce powyższe czynniki mogą nawet o 30 procent zmniejszyć korzyści wynikające z redukcji CO2.
Zalesianie a zmiana klimatu
Badaczom udało się wysnuć jeszcze jeden istotny wniosek. W momencie, gdy zalesianie jest wdrażane równolegle z innymi strategiami przeciwdziałania zmianom klimatu, to wymienione wyżej efekty są mniejsze. To natomiast podkreśla znaczenie działań różnorodnych w celu uzyskania skuteczniejszych i długoterminowych działań klimatycznych.