Zanieczyszczenie powietrza wpływa negatywnie na funkcjonowanie wielu istot żywych. Tym razem naukowcy udowodnili, że szkodzi także owadom zapylającym. Efekty ciekawej obserwacji prezentujemy w poniższym tekście.
Wyniki badań, przeprowadzonego przez naukowców z University of Reading przybliżono na łamach magazynu „Nature Communications”. Badacze przeanalizowali 120 prac naukowych, obejmujących 19 krajów, na temat wpływu toksycznych związków obecnych w powietrzu na różne owady. Proces ten pozwolił na wysnucie bardzo interesujących, zaskakujących wniosków. Okazało się, że owady zapylające, w tym pszczoły, niektóre ćmy i motyle doświadczają sięgającego 40 procent spadku zdolności żerowania pod działaniem zanieczyszczeń powietrza. Cierpią też inne, kluczowe dla ich życia aktywności. Co ciekawe, jednak w przypadku mszyc i innych szkodników, badacze nie zanotowali wyraźnych zmian.
Zanieczyszczenie powietrza negatywnie wpływa na pożyteczne owady
Okazuje się, że pożyteczne dla ludzi owady, takie jak pszczoły czy osy, mogą bardziej odczuwać negatywne skutki zanieczyszczonego powietrza, bowiem w dużej mierze polegają na zmyśle węchu, kiedy szukają kwiatów, innego pożywienia, czy partnera do godów. Zanieczyszczenia mogą tymczasem zaburzać działanie węchu. Spośród różnych toksycznych związków, najsilniej działającym okazał się ozon, którego już niskie stężenie znacząco zaburzało zachowanie sprzyjających ludziom owadów, co ciekawe relatywnie silnie oddziaływały także tlenki azotu. Badacze zaznaczają, że w długofalowej perspektywie zanieczyszczenie powietrza może doprowadzić do większych szkód dla upraw, zmniejszenia plonów i gorszego dostępu do jedzenia na półkach marketów. Czy tak się stanie? To oczywiście zweryfikuje czas.
Przeczytaj także: Elektryczny samolot pasażerski może stać się faktem