Zaawansowane technologie są wykorzystywane w dzisiejszych czasach już niemalże w każdej gałęzi gospodarki. Innowacyjne rozwiązania implementowane są także w rolnictwie. Dowodem tego jest chińska miejscowość Hangzhou, gdzie po raz pierwszy przy użyciu specjalistycznego robota dokonano zbiorów herbaty.

Jak podaje gazeta „China Daily” urządzenie zostało stworzone przez naukowców z Uniwersytetu Zhejiang Sci-Tech. Waży ono 550 kilogramów. Ciekawy jest także sposób jego napędzania. Za poprawne działanie robota odpowiadają bowiem panele słoneczne, które sprawiają, że urządzenie cechuje dbanie o środowisko naturalne. Maszynę wyposażono w kilka kluczowych elementów. To między innymi kamery oraz ramiona, wykonuje precyzyjne cięcie na szczycie herbacianych krzewów.

Źródło: Hangzhoufeel/X

Precyzja przy zbiorach herbaty

Innowacyjne systemy pozwalają urządzeniu na precyzję w trakcie zbiorów herbaty. Według naukowców wydajność robota osiąga do 1,5 sekundy na liść herbaty, co jest znacznie wydajniejsze w porównaniu do zbiorów ręcznych. Robot po raz pierwszy wykorzystany został w okolicach jeziora Zachodniego w prowincji Zhejiang przy zbiorze wiosennej herbaty Longjing. Innowacyjne rozwiązanie ma na celu także walkę z problemem demografii, gdyż obecny średni wiek osób trudzących się zbieraniem liści herbaty wynosi średnio 60 lat.

herbaty

Rynek herbat nadal napędza gospodarkę

International Tea Committee przedstawił dane, które wskazują, że globalna konsumpcja herbaty wynosi 6,209 milionów kilogramów. Przyjmując średnio 3 gramy na filiżankę, oznacza to, że codziennie na całym świecie wypijanych jest blisko 5 miliardów filiżanek tego wyjątkowego napoju. Prognozy dotyczące jej sprzedaży także są optymistyczne – prognozowane światowe przychody na rynku mają osiągnąć około 127,3 miliardów dolarów w 2024 roku. Przewiduje się natomiast, że w 2025 roku rynek wykaże wzrost wolumenu o 2,3 procent, a globalne przychody mają wzrosnąć do 160 mld dolarów w 2028 roku. 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj