Wawel Service od dawna stawia na energooszczędne budownictwo i innowacyjne rozwiązania. O rozwoju i planowanych inwestycjach rozmawiamy z Katarzyną Wilk, Prezes Grupy Wawel Service.

Są Państwo jednym z pierwszych deweloperów w Polsce. Jakie były początki firmy?

W okresie przemiany ustrojowej, właściciele po powrocie z zagranicy podjęli decyzję o zainwestowaniu pieniędzy w kraju. Powstała pierwsza inwestycja mieszkaniowa na krakowskim Kurdwanowie. Od tego czasu działalność bardzo się rozrosła i obecnie funkcjonujemy jako grupa. Spółka posiada nadal tych samych dwóch właścicieli, którzy wciąż prężnie działają i starają się być zawsze o krok do przodu w stosunku do konkurencji, jeśli chodzi o podejście do nowatorskich rozwiązań.

O jakich nowatorskich rozwiązaniach mówimy? Jak wyglądał Państwa rozwój w ostatnich kilku latach i obecnie?

Patrząc historycznie, były to rozwiązania przede wszystkim w obszarze energooszczędności – pionierskie bloki energooszczędne z rekuperacją, które budowaliśmy jako pierwszy deweloper w Polsce. Oczywiście, jak każda firma, mieliśmy swoje dobre i gorsze momenty, natomiast ostatnie 10 lat to okres naszego największego rozwoju. Obecnie budujemy lub planujemy inwestycje m. in. w Warszawie, Katowicach, nad jeziorem Czorsztyńskim i oczywiście w Krakowie oraz Zakopanem. Stawiamy na zrównoważony rozwój i ekologiczne podejście do przestrzeni miejskiej z uwzględnieniem potrzeb wymagającego klienta.

Jakie energooszczędne rozwiązania planujecie Państwo w najnowszych inwestycjach?

Dla wielu osób energooszczędność, ekologia i zielona przestrzeń to kluczowe aspektów przy wyborze mieszkania. Jesteśmy tego świadomi i właśnie dlatego korzystamy ze sprawdzonych rozwiązań, ale też modyfikujemy je pod kątem obecnej sytuacji i nowych technologii. Przykładowo, w jednej z naszych inwestycji planujemy opracować rozwiązanie polegające na odzyskiwaniu ciepła z wylotów wentylacyjnych, a następnie ogrzewanie nim klatek schodowych. Prowadzimy w tym kierunku wstępne rozmowy z Uniwersytetem Rolniczym z Krakowa, aby wspólnie taki projekt zrealizować. Rozważamy także oklejanie całej ściany budynku panelami fotowoltaicznymi. Dzięki temu energia będzie mogła być wykorzystywana np. do podgrzewania wody użytkowej. W dużych inwestycjach, które rozpoczynamy w Katowicach, zainstalujemy zbiorniki na wodę deszczową, którą wykorzystamy do zasilenia stawu, a nadwyżka posłuży do podlewania trawników. Natomiast w projekcie nad Jeziorem Czorsztyńskim zastosujemy rozwiązanie tzw. szarej wody. Współpracujemy z wykonawcami, którzy na bieżąco śledzą najnowsze technologie w dziedzinie energooszczędności i chętnie rozwijają swoją wiedzę w tym temacie.

Realizujecie też ciekawe pomysły, aby wprowadzać więcej zieleni do budynków, które stawiacie. Co pojawi się w najbliższych projektach?

W dwóch krakowskich inwestycjach zastosujemy zielone ściany i tarasy. Przy inwestycji na ul. Na Błonie zaplanowaliśmy zielone przestrzenie do odpoczynku na dach budynków. W Katowicach powstanie zielona elewacja z pnączy, która będzie elementem nie tylko ozdobnym, ale także ochładzającym i wykorzystującym deszczówkę do podlewania trawników. Przy ul. Wiertniczej, również w Katowicach, planujemy wydzielić 1,5 hektarowy park wewnątrz osiedla. Aby roślinność, którą zainstalujemy na naszych obiektach była „dojrzała”, zakładamy własną szkółkę, z której dostarczymy wyrośnięte drzewka i krzewy.

Warto dodać, że nasi mieszkańcy oczekują też bliskości do takich obiektów, jak sklepy, przedszkola, fryzjer. W związku z tym na naszym dużym katowickim osiedlu  zaplanowaliśmy umieszczenie sklepu wielkometrażowego, przedszkola z ogródkiem i uprawą dla dzieci. Powstanie też deptak otoczony zielenią w towarzystwie piekarni, cukierni i małych sklepików. Podobne rozwiązania staramy się stosować we wszystkich naszych nowych inwestycjach.

Zdradziła Pani, że Wawel Service jest obecny także wiele setek kilometrów od Polski, w dość egzotycznym miejscu, gdzie dokładnie?

Zakupiliśmy działkę z przepiękną plażą na Zanzibarze. Chcemy tam budować domy na sprzedaż i wdrażać świadomość ekologiczną oraz zrównoważony rozwój w budownictwie. Jest to piękny, kolorowy kraj, a tamtejsi mieszkańcy, naprawdę wiedzą, jak wielokrotnie korzystać z wielu dóbr. W planach mamy też wybudowanie tam szkoły.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj