„To był najdłuższy i najbardziej wyraźny okres ciszy”.

Żyjemy w czasach, w których pandemia zmusiła każdego z nas do zwolnienia pędu życia. COVID-19 jest przyczyną wielu negatywnych zdarzeń i procesów, a jego fatalne skutki świat będzie odczuwał jeszcze przez bardzo długo czas.

Wymuszona izolacja i zwolnienie tempa naszego życia ma również dobre strony. Jedną z nich jest poziom hałasu sejsmicznego wywołanego np. transportem, podróżami, ruchem ulicznym. Co ciekawe zmniejszył się on o połowę!

Na ziemi dawno nie było tak cicho.

“Tygodnie w okresie lockdownu były najcichszym okresem jaki kiedykolwiek odnotowaliśmy” – powiedział cytowany przez czasopismo “Science” sejsmolog John Clinton ze Swiss Seismological Service, odnosząc się do danych z ostatnich 20 lat. Ten spadek hałasu był znacznie większy niż w czasie świąt Bożego Narodzenia, w trakcie których notuje się zwykle najniższy poziom hałasu sejsmicznego.

Na pewno dla zwykłych ludzi ta cisza nie było odczuwalna, ale sejsmologów i geologów ucieszyła. Tak duży spadek poziomu hałasu dał im bowiem możliwość wykonania badań, na które w normalnych warunkach nie ma szans. Takie badania pozwalają np. na wyłapywanie niepokojących sygnałów dotyczących trzęsień ziemi.

Źródło PAP;

https://www.pap.pl/aktualnosci/news%2C833730%2Cwymuszona-izolacja-spowodowana-pandemia-ma-tez-dobre-strony-na-ziemi-dawno

Sebastian Wach

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz komentarz!
Wprowadź swoje imię

*