Zmiany klimatyczne spowodują, że do końca wieku wielokrotnie wzrośnie częstość intensywnych, powoli przemieszczających się burz. To oznacza np. częstsze ulewne deszcze, co grozi powodziami – ostrzegają naukowcy z Newcastle University.

Zdaniem uczonych do końca wieku aż 14 – krotnie częściej będą w Europie pojawiały się silne, poruszające się powoli lub niemal nieruchome burze. Tak intensywne opady mogliśmy zaobserwować nie tak dawno w Belgii czy Niemczech.

Jeśli burze będą przemieszczały się wolniej, spowoduje to dużo większe opady w jednej lokalizacji. W obecnych czasach takie zjawiska są rzadkie i zdarzają się niekiedy w rejonie Morza Śródziemnego.

Rządy na świecie zbyt wolno ograniczały emisję gazów cieplarnianych i globalne ocieplenie nadal szybko postępuje. To obok obecnych powodzi powinno stanowić pobudkę skłaniającą nas do ulepszenia systemów ostrzegawczych i ochronnych, a także do wprowadzenia do naszej infrastruktury silniejszych, odpowiednich dla ekstremalnej pogody zabezpieczeń przed skutkami zmian klimatu.

Zadbajmy o nasz klimat!

Źródło, a także więcej informacji na stronie PAP;

https://www.pap.pl/aktualnosci/news%2C912866%2Cnaukowcy-ostrzegaja-z-powodu-zmian-klimatu-w-europie-bedzie-wiecej-burz-i

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj