Polacy zwlekają z badaniami stóp i do lekarza udają się dopiero, gdy może być już za późno. Tymczasem rozwój na przykład płaskostopia powoduje nie tylko dolegliwości bólowe, ale także m.in. problemy z całym układem kostnym. Stopa pełni bowiem kilka funkcji, m.in. amortyzuje różnego rodzaju wstrząsy. Na pytania Sebastiana Wacha dotyczące projektu pt. „Wpływ konstrukcji, materiałów i prawidłowego dopasowania obuwia na zdrowie dzieci i młodzieży” odpowiadają Dr hab. inż. Katarzyna Ławińska z Sieci Badawczej Łukasiewicz – Łódzkiego Instytutu Technologicznego oraz Dr Robert Gajewski Lider Obszaru Podologii i Ergonomii.
– Odpowiednio dobrane buty dla dziecka to nie tylko komfort podczas spacerów, zabaw czy przedszkolnych zajęć, to coś o wiele więcej. Dbając o prawidłowe dopasowanie dziecięcych butów, zapewniasz swojemu dziecku harmonijny wzrost i rozwój całego ciała, mówi kierownik projektu Dr hab. inż. Katarzyna Ławińska z Sieci Badawczej Łukasiewicz – Łódzkiego Instytutu Technologicznego.
Nasz projekt dotyczy pomiaru stóp dzieci oraz młodzieży, które wykonujemy w przedszkolach, szkołach, czy szkółkach piłkarskich. Nasza oferta skierowana jest dla potrzeb indywidualnych użytkowników.
Pomiary są bezpłatne i bezbolesne. Technologia 3D pozwala uzyskać informację na temat stanu stopy dziecka, dodaje kierownik projektu.
Jak ważna jest profilaktyka szczególnie w pierwszych latach życia?
– Profilaktyka w obszarze stóp dzieci i młodzieży do 15 roku życia dzięki prawidłowemu doborowi obuwia z uwzględnieniem ich wzmożonej aktywności fizycznej poprzez budowanie współpracy między podmiotami działającymi w obszarze nauki (Łukasiewicz-ŁIT, Uniwersytet Łódzkiego), a podmiotami działającymi w sferze społeczno-gospodarczej (przedszkoli, szkół podstawowych, szkółek, akademii i klubów sportowych dla dzieci oraz młodzieży) jest w naszej opinii fundamentem, mówi dr Robert Gajewski Lider Obszaru Podologii i Ergonomii .
Chcemy organizować spotkania i uświadamiać rodziców, że profilaktyka oraz dobre praktyki pozwalają na właściwe funkcjonowanie stóp dzieci wraz z doborem wkładek i obuwia, dodaje.
Czy nowoczesne technologie jak skanery dobierające rozmiar do indywidualnych potrzeb są melodią przyszłości?
Stopa to niezwykle precyzyjny mechanizm. Kształt stóp ma znaczenie, ponieważ wpływa na postawę ciała i może oznaczać większe predyspozycje do rozwoju niektórych wad. Jeśli zdajemy sobie z tego sprawę, łatwiej możemy zapobiec rozwijaniu się nieprawidłowości, które będą negatywnie wpływać na wyższe partie narządu ruchu, np. na kręgosłup. Stopy różnią się nie tylko pod względem wymiarów, ale i proporcji. U jednych występuje np. większy obwód, u innych wyższe podbicie. W mojej opinii liczy się indywidualne podejście do klienta pod wieloma czynnikami, które uwypuklają małe różnice występujące u stóp osób. Skanery mogą ułatwić wstępny dobór obuwia, ale na końcu i tak dobrze przymierzyć buta na stopie wyraża opinię dr Gajewski.
Jak zatem ważne jest zwiększanie świadomości w społeczeństwie?
– Istnieje silna potrzeba ciągłego zwiększania świadomości społeczeństwa w zakresie działalności (efektów prac) polskich naukowców i innowatorów. To kapitał ludzki decyduje o rozwoju danej dziedziny naukowej oraz jednostki i stanowi jej przewagę konkurencyjną. Moim zdaniem bardzo ważne jest kojarzenie naukowców z potencjalnym odbiorcami wyników realizowanych przez niego prac. Odbiorcy bezpośredni (np. użytkownicy obuwia) kreują trenty rynkowe i zapotrzebowanie, co sprawia że odbiorca pośredni (producent obuwia) jedynie poprzez wdrożenie nowych rozwiązań w własnej praktyce przemysłowej może sprostać tym oczekiwaniom i wymaganiom. Istotne jest właśnie stymulowanie potrzeb ciągłego rozwoju krajowych przedsiębiorstw, z wyraźnym ukierunkowaniem na wdrażanie innowacji, podkreśla Dr hab. inż. Katarzyna Ławińska z Sieci Badawczej Łukasiewicz – Łódzkiego Instytutu Technologicznego.
To projekt dofinansowany ze środków budżetu państwa w ramach programu Ministra Edukacji i Nauki pod nazwą „Nauka dla Społeczeństwa”
– Zadbamy o opracowanie raportu z rekomendacjami, wytycznymi i dobrymi praktykami w zakresie prawidłowego funkcjonowania stóp dzieci wraz z właściwym doborem wkładek i obuwia – raport będzie dedykowany dla Ministerstwa Zdrowia, Ministerstwa Sportu i Turystyki oraz docelowej grupy odbiorców projektu.
– Uważam, że dostarczenie wiedzy społeczeństwu (kształtowanie opinii publicznej) w zakresie zasadności oraz celowości podejmowania działań badawczych i przełomowości ich wyników buduje również wizerunek i wiarygodność jednostek badawczych. W mojej ocenie efektywny i efektowny transfer wiedzy między nauką, biznesem i użytkownikiem (społeczeństwem) jest podstawowym elementem tworzenia innowacji (nowych produktów, technologii i usług)
Koniec projektu jest zaplanowany na 2024 rok.
– Podczas jego trwania nieustannie organizujemy lekcje pokazowe, konsultacje oraz kampanię medialną w zakresie doboru obuwia oraz jego elementów i ich wpływu na prawidłowe funkcjonowanie stóp i postawy. Ważnym czynnikiem są także media ogólnopolskie, promocja w social mediach, czy udział w targach i konferencjach, podsumowuje kierownik projektu.
„Publikacja dofinansowana ze środków budżetu państwa w ramach programu Ministra Edukacji i Nauki pod nazwą „Nauka dla Społeczeństwa”, nr projektu NdS/539367/2021/2021 „Wpływ konstrukcji, materiałów i prawidłowego dopasowania obuwia na zdrowie dzieci i młodzieży”, kwota dofinansowania 796 964,00 zł, całkowita wartość projektu 796 964,00 zł”