Naukowcy od lat badają zagadnienia dotyczące różnic pomiędzy mieszkańcami miasta i wsi. Kolejne wyniki prowadzonych obserwacji mogą zaskakiwać. Okazuje się, że życie w mieście może mieć negatywny wpływ na zdrowie metaboliczne i przyczyniać się do rozwoju wielu chorób.
Ciekawe wyniki badań opublikowało czasopismo Science. Za nowatorską tezę odpowiadają naukowcy z Uniwersytetu Ben-Guriona w Izraelu. Udowodnili oni, że współcześni ludzie, szczególnie ci żyjący na terenach zurbanizowanych, utracili większość mikroorganizmów, które odżywiają się błonnikiem pokarmowym i potrafią go właściwie wykorzystywać. Błonnik pokarmowy to grupa substancji pochodzenia roślinnego, która nie jest trawiona przez enzymy układu pokarmowego. Znajduje się on przede wszystkim w warzywach, strączkach oraz produktach zbożowych.
Życie w mieście ma wpływ na jelita
Badanie wykazało, że jelita osób mieszkających na terenach zurbanizowanych charakteryzują się mniejszą bioróżnorodność niż jelita ludzi mieszkających na wsiach. Co ciekawe, trend ten dotyczy populacji całego świata. Wpływać mają na to niekorzystne nawyki żywieniowe społeczeństw uprzemysłowionych. Warto podkreślić, że zespół badawczy, który wziął pod lupę genomy mikroorganizmów zasiedlających ludzki układ pokarmowy, zidentyfikował także zupełnie nowe dla naszego gatunku bakterie celulolityczne z rodzaju Ruminococcus. Rozkładają one celulozę, wytwarzając duże i wysoce wyspecjalizowane zewnątrzkomórkowe kompleksy białkowe zwane celulosomami. W trakcie badań wykryli oni także fakt, że bakterie z rodzaju Ruminococcus są powszechnym składnikiem mikrobiomu jelitowego w społeczeństwach łowiecko-zbierackich i społecznościach wiejskich, za to bardzo nielicznie występują w próbkach pobranych od osób mieszkających w miastach.
Wyniki badań a nasze codzienne życie
Naukowcy podkreślają, że zmniejszona zawartość błonnika w diecie oraz wynikająca z niego utrata ważnych mikroorganizmów rozkładających celulozę skutkuje wieloma różnymi zaburzeniami pracy układu pokarmowego, ale także odporności i funkcjonowania mózgu. Zaradzić temu może przede wszystkim jedzenie znacznie większej ilości błonnika pokarmowego.