Naukowcy ze Szkoły Wyższej Gospodarstwa Wiejskiego nauczyli mieszkańców tanzańskiego Tengeru technologii wytwarzania serów. Wyrób nazwany Tangaru cheese powstał z połączenia technologii produkcji sera tylżyckiego i oscypka.

Tengeru jest niewielką miejscowością położoną na północnym wschodzie Tanzanii. Funkcjonuje tam rolnicza szkoła wyższa, a przy niej – mała mleczarnia zbudowana jeszcze w latach 60. ubiegłego wieku. Badacze z SGGW postanowili nauczyć miejscową ludność technologii wytwarzania serów. O projekcie tym poinformowano na stronie SGGW.

W Tanzanii stosunkowo małą ilość mleka przeznacza się na wyrób serów – większość otrzymanego surowca sprzedawana jest bezpośrednio mieszkańcom, a resztę prostymi metodami przetwarza się na zsiadłe mleko, masło i jogurty. Dlatego badacze z SGGW zaproponowali prostą metodę produkcji sera.

Wyrób nazwany Tangaru cheese powstał z połączenia technologii produkcji sera tylżyckiego i oscypka. To ser dojrzewający, półtwardy lub twardy. Można go otrzymać nawet w bardzo trudnych warunkach afrykańskich. Jest gotowy do spożycia już po tygodniu, a uwędzony i zapakowany może być przechowywany w warunkach chłodniczych nawet kilka miesięcy. Technika jego wytwarzania jest na tyle prosta, że mogą zaadaptować ją także miejscowi farmerzy. I do tego przeszkolili ich właśnie polscy badacze.

W wyjazdach uczestniczyli dr hab. Antoni Pluta, prof. SGGW z Wydziału Nauk o Żywności oraz dr inż. Andrzej Janicki z Wydziału Nauk o Żywieniu Człowieka i Konsumpcji. Naukowcy zaangażowali się w program wolontariatu Polish Aid. Jest on organizowany i finansowany przez Ministerstwo Spraw Zagranicznych RP w ramach fundacji Nauka dla Rozwoju kierowanej przez dr. Wiesława Ptacha, również pracownika SGGW.

Naukowcy deklarują chęć powrotu do Tanzanii. Następnym razem chcieliby uruchomić stare urządzenia mleczarskie, które dają możliwość przerabiania kilkuset litrów mleka dziennie, i zastosować je do produkcji serów typu gouda albo mozzarella. Aby było to opłacalne, potrzeba większej ilości surowca. Naukowcy liczą, że pomóc mogłyby szkolenia miejscowej ludności z zakresu oceny mleka i uruchomienie skupu mleka od miejscowej ludności.

źródło: www.naukawpolsce.pap.pl

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj